Maradonin dres u kojem je postigao gol rukom prodan za rekordan iznos

Dres u kojem je Maradona postigao dva gola Engleskoj na Svjetskom prvenstvu u Meksiku prodan je za skoro devet miliona dolara.

U aukcijskoj kući tvrde da imaju fotografije koje dokazuju autentičnost majice iz drugog poluvremena utakmice (EPA)

Dres u kojem je argentinski fudbalski velikan Diego Maradona postigao svoja dva najpoznatija gola prodat je anonimnom kupcu za 8,93 miliona dolara, što je novi rekord ikada plaćen za komad sportske memorabilije.

Maradona je taj dres nosio u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 1986. protiv Engleske u Meksiku i u njemu je postigao dva gola koja su mu obilježila karijeru.

Argentina je slavila sa 2:1, a oba gola je postigao Maradona.

Maradona je za vodstvo 1:0 u 51. minuti “nadskočio” vratara Petera Shiltona i podignutom rukom iznad glave zabio pogodak.

Tuniski sudija Ali Bin Nasser je bez razmišljanja pokazao na centar.

Englezi su se bunili, ali pomoći nije bilo.

Maradona je priznao da se poslužio rukom da bi dosegnuo loptu (Arhiva)

“Udario sam loptu malo glavom, a malo uz pomoć Božje ruke”, kazao je tada Maradona.

Četiri minute kasnije Maradona je postigao jedan od najljepših pogodaka svih vremena.

Gol stoljeća

Uzeo je loptu na svojoj polovini, a onda je nanizao četiri suparnička fudbalera i golmana.

Bio je to nevjerovatan gol, koji je kasnije proglašen golom stoljeća, piše Hina, pozivajući se na Reuters.

Gary Lineker je u samoj završnici uspio smanjiti rezultat, a Argentina je nakon toga otišla do svog drugog naslova prvaka svijeta.

Engleski veznjak Steve Hodge dobio je Maradonin dres nakon utakmice i prošlog mjeseca najavio da ga stavlja na aukciju nakon što je 19 godina bio izložen u Engleskom nacionalnom muzeju fudbala u Manchesteru.

“Ova historijska majica opipljiv je podsjetnik na važan trenutak ne samo u historiji sporta, već i u historiji 20. stoljeća”, rekao je Brahm Wachter, voditelj modernih kolekcionarskih predmeta u Sotheby'su.

Maradonina kćerka i bivša supruga su tvrdile kako je Hodge dobio dres koji je Maradona nosio u prvom poluvremenu, no u aukcijskoj kući su to demantirali kazavši kako imaju fotografije koje dokazuju autentičnost majice iz drugog poluvremena.

Maradona, koji se smatra jednim od najboljih fudbalera svih vremena, umro je u novembru 2020. u dobi od 60 godina.