Rekordna posjećenost na otvaranju Svjetskog prvenstva za nogometašice

Novi Zeland je s minimalnih 1:0 slavio protiv Norveške, a istim rezultatom Australija je pobijedila Irsku.

Utakmicu Novi Zeland - Norveška pratio je rekordan broj gledalaca i u ženskoj, i u muškoj konkurenciji (Reuters)

Pobjede Australije i Novog Zelanda, uz rekordnu posjećenost na objema utakmicama, obilježile su prvi dan devetog izdanja Svjetskog prvenstva nogometašica.

Na otvaranju prvenstva, reprezentacija Novog Zelanda je u Aucklandu, pred 42.137 navijača, priredila iznenađenje pobijedivši Norvešku s minimalnih 1:0, dok je Australija u dvoboju protiv Irske slavila istim rezultatom. Utakmicu u Sydneyu pratilo je 75.784 ljudi.

Pogodak odluke u Aucklandu postigla je Hannah Wilkinson u 48. minuti. Bila je to prva pobjeda novozelandske ženske reprezentacije na svjetskim prvenstvima nakon 12 poraza i tri remija.

Oboreni rekordi

Utakmicu na Eden Parku je pratilo 42.317 gledalaca što je rekordna gledanost neke nogometne utakmice na Novom Zelandu i u muškoj, i u ženskoj konkurenciji, javlja Hina.

Gol za pobjedu Australije postigla je Stephanie Catley u 52. minutu iz kaznenog udarca. Susret na stadionu Australia pratilo je 75.784 gledalaca što je rekordna posjećenost za žensku nogometnu utakmicu u zemlji.

Svjetsko prvenstvo nogometašica traje do 20. augusta.