Dragan Koprivica o izborima u Jordanu

Nakon što su Muslimanska braća bojkotirala parlamentarne izbore u Jordanu, preliminarni rezultati pokazuju prednost provladinih plemenskih kandidata. Državna televizija donosi popis 150 spornih mjesta, za koje kaže da su pripala nezavisnim kandidatima, sa ograničenim političkim programima koji se oslanjaju na porodične i plemenske veze, a ne na stranačku podršku. Front Islamske akcije, koji je politički ogranak […]

Nakon što su Muslimanska braća bojkotirala parlamentarne izbore u Jordanu, preliminarni rezultati pokazuju prednost provladinih plemenskih kandidata. Državna televizija donosi popis 150 spornih mjesta, za koje kaže da su pripala nezavisnim kandidatima, sa ograničenim političkim programima koji se oslanjaju na porodične i plemenske veze, a ne na stranačku podršku. Front Islamske akcije, koji je politički ogranak Muslimanske braće u Jordanu, najveća  je opoziciona stranka u ovoj zemlji. Oni su bojkotirali izbore osuđujući sam izborni zakon. Tvrde da je zakon nesvrsishodan. Prema novom izbornom sistemu, svaki birač ima pravo da glasa za kandidata iz svog regiona. Odziv glasača na izborima održanim u srijedu bio je 56 posto. Blizu 2,3 miliona Jordanaca ima pravo glasa. Na izbornim listama nalšlo se 425 kandidata, među kojima je i 191 žena. Izbore je 5. oktobra 2012. godine raspisao jordanski kralj Abdullah II nakon što je raspustio parlament ove države. 

O izborima u Jordanu razgovarali smo sa Draganom Koprivicom, članom međunarodne posmatračke delegacije Nacionalnog demokratskog instituta i izvršnim direktorom Centra za demokratsku tranziciju u Crnoj Gori.