Kontekst: Demokratija i referendumi

Političke tenzije prisutne su uoči referenduma o nezavisnosti u španskoj autonomnoj regiji Kataloniji, ali i u autonomnoj pokrajini Irački Kurdistan. U Iračkom Kurdistanu zakazan je za ponedjeljak iako mnogi, uključujući i SAD, poručuju da ga neće priznati. U Španiji, pak, referendum, koji bi trebao biti održan 1. oktobra, Madrid smatra nelegalnim, a Katalonci poručuju da izlaze […]

Političke tenzije prisutne su uoči referenduma o nezavisnosti u španskoj autonomnoj regiji Kataloniji, ali i u autonomnoj pokrajini Irački Kurdistan.

U Iračkom Kurdistanu zakazan je za ponedjeljak iako mnogi, uključujući i SAD, poručuju da ga neće priznati.

U Španiji, pak, referendum, koji bi trebao biti održan 1. oktobra, Madrid smatra nelegalnim, a Katalonci poručuju da izlaze na birališta i pod cijenu vojske na ulicama.

Kakve su šanse za održavanje i kakve rezultate mogu imati? Mogu li podstaći novi val referenduma i separatizma? Koliko su referendumi stvarna volja građana, a koliko ih političari koriste za jačanje svog utjecaja? O tome razgovaramo s gostima:

– u Zagrebu je profesor međunarodnih odnosa i nacionalne sigurnosti na Fakultetu političkih znanosti Dejan Jović

– u Beogradu je predsjednik Centra za proučavanje globalizacije i profesor na Fakultetu za poslovne studije i pravo Dejan Miletić.

Emisiju je vodio Saša Ćeramilac, a uredila Azra Hadžić.