Kontekst

Kontekst: Javne nabavke i transparentnost

Može li postupak javnih nabavki u zemljama regije napokon postati – javan? Koliko novca se gubi zbog netransparentnosti i maglovitih procedura? Šta rade institucije koje trebaju kontrolirati postupak? Od četiri javne nabavke u Bosni i Hercegovini, tri se obavljaju metodom ”pregovarački postupci bez objave u javnosti”. Dakle – često u četiri oka, samo dobavljač i […]

Može li postupak javnih nabavki u zemljama regije napokon postati – javan? Koliko novca se gubi zbog netransparentnosti i maglovitih procedura? Šta rade institucije koje trebaju kontrolirati postupak?

Od četiri javne nabavke u Bosni i Hercegovini, tri se obavljaju metodom ”pregovarački postupci bez objave u javnosti”. Dakle – često u četiri oka, samo dobavljač i institucija koja ugovara. Na to upozorava nevladin sektor te zemlje.

Zbog toga, kažu, ne iznenađuje percepcija bosanskohercegovačke javnosti koja javne nabave doživljava kao “maksimalno dobre uvjete za prevare i to po zakonu”.

Percepcija nije mnogo drukčija ni u drugim zemljama regije. Vrijednost godišnjih javnih nabavki u Srbiji je oko tri milijarde eura, odnosno oko devet posto bruto domaćeg proizvoda. Prema procjenama OSCA-a, Srbija je u proteklih 15 godina izgubila više od 10 milijarda eura zbog korupcije u tom području.

O procesu javnih nabava, transparentnosti i zakonitosti razgovaramo s našim gostima.

U Banjoj Luci je Aleksandra Martinović iz nevladine organizacije Transparency International BiH.

U Beogradu je Zlatko Minić, novinar i saradnik organizacije Transparentnost Srbija.

I u Sarajevu je Mervan Miraščija, koordinator Fonda Otvoreno društvo BiH.