Kontekst: Je li ukrajinska kriza greška Zapada

Sukob na istoku Ukrajine traje već tri godine, nakon što je Rusija anektirala Krim. Dvije pokrajine Donjeck i Luganjsk proglasile su nezavisnost. Krajem januara ove godine sukobi, koji su se relativno stišali otkada je potpisan mirovni sporazum u Minsku – ponovno eskaliraju u odmetnutom Donbasu. Obje strane uzajamno se optužuju da su odgovorne za početak […]

Sukob na istoku Ukrajine traje već tri godine, nakon što je Rusija anektirala Krim. Dvije pokrajine Donjeck i Luganjsk proglasile su nezavisnost. Krajem januara ove godine sukobi, koji su se relativno stišali otkada je potpisan mirovni sporazum u Minsku – ponovno eskaliraju u odmetnutom Donbasu. Obje strane uzajamno se optužuju da su odgovorne za početak sukoba. Kijev je pred Međunarodnim sudom pravde tužio Moskvu zbog terora u Donbasu i diskriminacije manjina na Krimu. Kako je došlo do ponovnog zaoštravanja situacije na istoku Ukrajine? Zašto je taj dio važan Rusiji?

Je li ukrajinska kriza greška Zapada, i ako jeste, u kojoj mjeri?

 O tome opširnije u Kontekstu s našim gostima:

 U Zagrebu su ambasador Ukrajine u Republici Hrvatskoj Oleksandr Levčenko

i diplomat, bivši dopisnik iz Moskve za više hrvatskih medija, Bogoljub Lacmanović;

u sarajevskom studiju je profesor međunarodnog prava i globalnih političkih studija Univerziteta u Beču Anis Bajrektarević.

 Emisiju pripremila Azra Hadžić, a vodi Saša Ćeramilac.