Kontekst: Mirovni sporazum za Siriju

Prekid vatre u Siriji stupio je na snagu nakon žestokih zračnih udara Assadovih snaga na opozicijske borce tokom vikenda. Sjedinjene Američke Države i Rusija u Ženevi su usaglasili plan kojim bi se ponovno oživio mirovni proces, a on uključuje primirje u cijeloj Siriji – koje je stupilo na snagu u ponedjeljak 12. septembra. Osim prekida […]

Prekid vatre u Siriji stupio je na snagu nakon žestokih zračnih udara Assadovih snaga na opozicijske borce tokom vikenda. Sjedinjene Američke Države i Rusija u Ženevi su usaglasili plan kojim bi se ponovno oživio mirovni proces, a on uključuje primirje u cijeloj Siriji – koje je stupilo na snagu u ponedjeljak 12. septembra. Osim prekida vatre, u sporazumu se od svih strana traži da dopuste dostavljanje humanitarne pomoći u opkoljena područja, prije svega u najugroženija, kao što je grad Halep.

 

Kako je najavljeno, ako se primirje održi cijelu sedmicu, Washington i Moskva će uspostaviti saradnju protiv ISIL-a i Fronta Fath al-Sham, ranije poznatog kao Front al-Nusra, posebnom koordinacijom zračnih udara. Može li to zaustaviti petogodišnji rat u Siriji? Kome je dogovor u interesu, a kome ne? Kakva je uloga Turske, a kakva Izraela, libanskog Hezbollaha i Irana? Kako zaustaviti humanitarnu katastrofu?

 

Više u ovom „Kontekstu“, a naši gosti su:

– u Beogradu je Boško Jakšić, vanjskopolitički komentator,

– u Zagrebu prof. dr. Vlatko Cvrtila, dekan Veleučilišta VERN’, i

– u Sarajevu Mohammad Sharif Hakmi, predsjednik udruženja “Društveni kongres Sirijaca”.

 

Emisiju vodi Saša Delić.