Kontekst: Nestali

Procjenjuje se da je tokom ratova 90-tih godina na području zemalja bivše Jugoslavije nestalo 40.000 ljudi, od kojih se više od 12.000 i danas vode kao nestali. Informacija o njihovim sudbinama sve je manje, ali porodice ne prestaju svoju potragu za istinom. Šta države u regiji rade kako bi riješile problem nestalih civila i vojnika […]

Procjenjuje se da je tokom ratova 90-tih godina na području zemalja bivše Jugoslavije nestalo 40.000 ljudi, od kojih se više od 12.000 i danas vode kao nestali. Informacija o njihovim sudbinama sve je manje, ali porodice ne prestaju svoju potragu za istinom. Šta države u regiji rade kako bi riješile problem nestalih civila i vojnika u proteklim ratovima? Postoji li politička volja da se pomogne porodicama žrtava? Kako doći do informacija o lokacijama masovnih grobnica i pojedinačnih grobnih mjesta? Kakva je saradnja udruženja porodica nestalih osoba i nadležnih institucija?

U večerašnjem izdanju Konteksta razgovaramo o ključnim problemima u pronalaženju i identifikaciji nestalih osoba.

Gosti Konteksta su: u Sarajevu – Klaudia Kuljuh, šefica Kabineta direktora Međunarodne komisije za nestale osobe za Zapadni Balkan; u Beogradu – Bruno Vekarić, zamjenik tužioca za ratne zločine Republike Srbije  i u Zagrebu – Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Večerašnji Kontekst vodi Dalija Hasanbegović.