Kontekst: Pitanje nezavisnog pravosuđa

Visoki sudski i tužilački savjet BiH objavio je da pred bh. sudovima ima oko dva miliona neriješenih predmeta. Neki su stari i 20 godina. Najveći je broj komunalnih predmeta. No, među njima su i oni iz sumnjivih privatizacija, pronevjera državnog novca, neriješena politička ubistva. Hrvatska se procesom protiv bivšeg premijera Ive Sanadera popela ljestvicu više […]

Visoki sudski i tužilački savjet BiH objavio je da pred bh. sudovima ima oko dva miliona neriješenih predmeta. Neki su stari i 20 godina. Najveći je broj komunalnih predmeta. No, među njima su i oni iz sumnjivih privatizacija, pronevjera državnog novca, neriješena politička ubistva. Hrvatska se procesom protiv bivšeg premijera Ive Sanadera popela ljestvicu više u funkcionisanju pravne države ali su sudska, zakonodavna i izvršna vlast još vrlo bliske. U Srbiji se reforma pravosuđa pokazala neuspješnom, procesuiranje korupcije bilo je sporo i neefikasno, a problem sudstva bio je manjak nezavisnosti sudija.

Je li i koliko je pravosuđe u regiji nezavisno? Jesu li tužilaštva pod političkom prismotrom? Koliki je i kakav politički uticaj na sudove? Ko sprječava istrage protiv korumpiranih političara i moćnika? O tome govore gosti Konteksta: u Beogradu – Božo Prelević, advokat i bivši sudija; u Sarajevu – Branko Todorović, izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj; i u Zagrebu – Krunislav Olujić, advokat i bivši predsjednik Vrhovnog suda Hrvatske.

Večerašnji Kontekst vodi Saša Delić.