Kontekst: Posljedice presude Maktouf i Damjanović

Šta će se u BiH promijeniti nakon presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Maktouf i Damjanović? Koliko će ozbiljne biti posljedice te presude? Kako izbjeći nedoumice i pogreške u osjetljivim procesima poput ratnih zločina u zemlji u kojoj se masovne grobnice još otvaraju? Presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, […]

Šta će se u BiH promijeniti nakon presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Maktouf i Damjanović? Koliko će ozbiljne biti posljedice te presude? Kako izbjeći nedoumice i pogreške u osjetljivim procesima poput ratnih zločina u zemlji u kojoj se masovne grobnice još otvaraju?

Presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, kojom je utvrđeno kršenje ljudskih prava u predmetu Maktouf i Damjanović, otvorila je niz nepoznanica i pitanja u suđenjima za ratne zločine u BIH.

Poništene presude i pravne nejasnoće, a potom i odluke Ustavnog suda BiH kojima je 10 optuženih za najteži ratni zločin pušteno na slobodu, dodatno su uzburkale javnost u BIH i izazvale ogorčenje žrtava. 

Po kojem će se zakonu u budućnosti suditi u  predmetima  ratnih zločina u BIH i kako osigurati da se greške ne ponavljaju,  razgovaramo sa gostima  u Kontekstu:

Senad Kreho – advokat Gorana Damjanovića, apelanta pred Evropskim sudom u Strazburu i                    
Goran Šimić – stručnjak za krivično pravo i tranzicijsku pravdu.

Uvodnu priču pripremila je Nataša Krtsin, neposredno nakon što je Ustavni Sud BIH poništio presude Suda BIH i ukinuo zatvorske kazne za Gorana i Zorana Damjanovića, Abduladhima Maktoufa i još deset osuđenih za najteža djela ratnog zločina u BIH.

Kontekst vodi Adnan Rondić.