Anđeo smrti – lik kojim propaganda uzvraća ISIL-u

Abu Azrael se počeo pojavljivati na bagdadskim ulicama obučen u vojnu uniformu (Al Jazeera)

BAGDAD – Iznenada i bez prethodnog predstavljanja, iračkim društvenim mrežama proširile su se slike i videosnimci sa tamnoputim muškarcem, obrijane glave i guste brade koji nosi pušku i mač. Odjeven je u neslužbenu vojnu uniformu, a poznat je po nadimku Abu Azrael ili Anđeo smrti.   

Mediji lojalni Narodnoj mobilizaciji pretjerano su radili na promoviranju ove ličnosti, predstavivši ga atributima savršenog borca. Pojedini su u svojoj propagandi išli čak dotle da su ga proglasili i magistrom nauka te da je profesor na jednom od iračkih univerziteta, što nije istina.

Abu Azrael, čije je pravo ime Ayyub Faleh al-Rubaie, pripadnik je brigade Imama Alija, jedne od frakcija Narodne mobilizacije na čijem se čelu nalazi izvjesni Shibl al-Zaidi, osoba veoma bliska bivšem premijeru Nuriju al-Malikiju. Ovu frakciju finansira Iran, pored toga što je njihov vođa veoma imućan čovjek.

Optužbe

Milicije Narodne mobilizacije suočavaju se sa sve učestalijim optužbama za sektaško zlostavljanje civila, što podrazumijeva mučenja, otmice i uništavanje imovine tokom vojnih operacija koje se odvijaju u iračkim pokrajinama. Međutim, Abu Azrael ili Anđeo smrti insistira na tome da je njegova poruka upućena organizaciji Islamska država Irak i Levant koju nastoji, prema njegovim riječima, uništiti.

Abu Azrael, sa kojim se ekipa Al Jazeere srela u četvrti Al-Arsat u centralnom dijelu Bagdada, u blizini sjedišta frakcije kojoj pripada, kaže da „videosnimcima koje objavljuje ne želi prestrašiti građane, nego želi poslati poruku borcima Islamske države kako postoji neko ko će ih uništiti.“

Dodaje: „Ja ne tražim publicitet niti medijsku pažnju. Ne želim se baviti pitanjima koja nisu od nacionalne važnosti. Također, ne nosim mržnju ili zlobu prema sunitima.“

Ovaj borac iz redova brigade Imama Alija naglasio je da nema magistarsku diplomu, ali ima „diplomu Iraka i to mu je dovoljno kako bi s ponosom stao pred one koji žele nauditi njegovoj zemlji.“

Nakon što je postao poznat u posljednje vrijeme, Abu Azrael se počeo pojavljivati na bagdadskim ulicama obučen u vojnu uniformu, naoružan ličnim oružjem i u pratnji dvojice boraca. 

Lik Anđela smrti nisu promovirali samo irački mediji lojalni Nacionalnoj mobilizaciji, nego su ga snimali i zapadni mediji, prikazujući ga kao nekog „superheroja.“

Komentirajući ovaj slučaj, direktor iračke medijske kuće Mushreq Abbas rekao je za Al Jazeeru: ” Pokušaji iračkih medija da stvore simbol vojnog heroja nisu polučili uspjehom jer su na taj način željeli imitirati grupu Islamska država, koja je ranije promovirala svog borca Shakira Wahiba. Pojašnjava  “da imitiranje brutalne organizacije formom i sadržajem predstavlja pogrešno usmjerenje iračke ratne propagande.”

Dodaje da je Abu Azrael veoma jednostavna ličnost i nije na nivou jednog vojnog junaka, pored toga da je cijela situacija proizvela sektašku osjetljivost jer je Anđeo smrti postao simbol određene skupine, a ne države.“

Irački novinar smatra da je bilo primjerenije da su se irački mediji fokusirali na iračku vojsku i njihove oficire i vojnike, kako bi im posvetili medijsku pažnju i na taj način im pomogli da vrate povjerenje izgubljeno nakon poraza u Mosulu 10. juna 2014. Nažalost, osobe koje su radile na kreiranju junaka i njegovom promoviranju, izabrale su osobu sa sektaškim odlikama.  

Medijski rat

Dok stručnjak za sigurnost Amir al-Saadi smatra „da se granice simbolike u kreiranju herojskog lika u medijima neće zaustaviti na kulturi ili stručnoj spremi, nego će tragati za slikom, izuzetnom karizmom i snagom, posebno na bojnom polju.“  Kaže kako je Narodna mobilizacija namjerno željela prikazati lik Abu Azraela kao žestokog borca.

Za Al Jazeeru dodaje da je Narodna mobilizacija „u posljednje vrijeme postala svjesna važnosti medijskog promoviranja, kao pokušaja da se odgovori na ISIL-ovu propagandu, koja je odigrala veliku ulogu u preuzimanju kontrole nad mnogim iračkim provincijama.“

Predviđa da se medijski rat i kreiranje junačkih likova na obje strane u sukobu u Iraku neće zaustaviti, te da će se prenijeti i na druge države poput Sirije, Jemena i Libije.“

Izvor: Al Jazeera