Baltimor Ravensi osvojili drugi Super Bowl

Meč u New Orleansu su obilježili odlično prvo poluvrijeme Baltimora, nestanak struje na početku treće četvrtine i veliki povratak 49-ersa iz San Francisca.

SAD, Američki nogomet, Super Bowl, Finale, New Orleans, Baltimor Ravens, San Francisco 49-ersi, Beyonce
Tim iz San Francisca na samom kraju nije imao dovoljno snage do kraja preokrenuti rezultat [Getty]

Igrači Baltimor Ravensa osvojili su Lombardi trofej, pobijedivši u Super Bowlu američkog nogometa ekipu San Francisca 49-ersi sa 34:31, čime su postavili vlasnici druge titule u historiji.

Meč u New Orleansu, pred 71.024 gledatelja, obilježilo je odlično prvo poluvrijeme Baltimora, nestanak struje na početku treće četvrtine i veliki povratak 49-ersa iz San Francisca, koji, međutim, na samom kraju nisu imali dovoljno snage do kraja preokrenuti rezultat.

Ekipa sa američke Istočne obale počela je meč mnogo sigurnije, što je ubrzo rezultiralo s nekoliko odličnih probijanja i pasova, pa se na poluvrijeme otišlo s ubjedljivih 21:6 za Baltimor.

Nakon nastupa pjevačice Bionce, tokom petnaestominute pauze između druge i treće četvrtine, igrači su se vratili na teren, ali se samo poslije nekoliko trenutaka desilo nešto nezamislivo za Super Bowl - nestalo je struje.

U tom trenutku je Baltimor bio u punom naletu, pošto je na samom početku treće četvrtine ostvario novi touch down, kada je Jacoby Jones pretračao 109 jardi i donio svojoj ekipi novih šest poena, uz još jedan kasnije u šutu za ekstra poen.

Dramatična završnica

Tada je Baltimor vodio 28:6 i utakmica je djelovala praktično riješena. Međutim, nestanak struje od 35 minuta, koji još nije objašnjen, očigledno je psihološki zaustavio nalet Ravensa, koji su nakon toga pali u igri, a San Francisco je uspio vratiti.

Čvrstom odbranom i brzim napadima, uz dva touch downa i jedan šut za tri poena, oni su pretposljednju četvrtinu završili sa zaostatkom od 23:28.

Kako je počelo posljednjih 15 minuta meča, izgledalo je da Baltimor neće uspjeti zadržati udar 49-ersa, koji su ubrzo stigli do 29:31.
Baltimor pet minuta pred kraj pogađa šut iz igre i povećava vođstvo na 34:29.

Utakmica ulazi u posljednje dvije minute, a San Francisko, koji je do tada bio odličan u napadu u drugom dijelu meča, ima loptu.

Ipak, kada je izgledalo da će lako napraviti touch down, pošto su se našli na 20 jardi od protivničke zadnje zone, oni kao da su se uspaničili i ne uspijevaju preokrenuti rezultat iz čak četiri pokušaja.

Utakmica je na kraju završena rezultatom 34:31 za Baltimor, koji je uspio izdržati pritisak i donijeti titulu na istočnu obalu Sjedinjenih Američkih Država.

Joe Flacco MVP igrač finala

Quarterback Baltimore Ravensa Joe Flacco (28) proglašen je najkorisnijim, MVP igračem Super Bowla.

"Ovo je čudo, presretan sam, kao i ostatak ekipe. Teško je opisati riječima kako se sada osjećam. Dečki su bili briljantni", kazao je Flacco, koji se upisao u elitu ovog sporta.

Ovaj mladić iz Audubona, u saveznoj državi New Jersey, posljednjih pet godina član je Ravensa i do sada je bio potcijenjen playmaker, no sada je sasvim jasno kako to više neće biti slučaj.

Flacco je imao je čak tri dodavanja za touch down u prvom poluvremenu, u doigravanju je izjednačio rekord svih vremena po ukupnom broju dodavanja (11) te je postao prvi dodavač koji je u svojih prvih pet sezona ostvario barem jednu pobjedu u playoffu.

"Kao klinac sam obožavao gledati Joea Montanu, on je bio moj idol. Maštao sam kako ću biti u društvu velikana koji su postali MVP finala i san mi se ostvario" kazao je 1,98 metara visoki Flacco.

Teme:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.