Cameron: Ovim tempom Turska će u EU 3000. godine

Pokret Vote Leave (Glasaj za izlazak) pokreće kampanju s porukom "Turska (76 miliona stanovnika) pridružuje se EU" (EPA)

Trebat će decenije da Turska uđe u Evropsku uniju i ovim tempom to će biti 3000. godine, odgovorio je britanski premijer David Cameron pokretu Vote Leave koji upozorava da će Turska za pet godina ući u klub i preplaviti Veliku Britaniju novim migrantima.

Pokret Vote Leave (Glasaj za izlazak) pokreće u ponedjeljak kampanju s porukom “Turska (76 miliona stanovnika) pridružuje se EU. Vote Leave, preuzmi kontrolu”.

Britanija će biti nemoćna zaustaviti ulazak Turske i slobodu kretanja njenih građana, tvrdi pokret, ali Cameron to odbacuje, piše agencija dpa.

“Trebat će decenije za tu mogućnost. Turska je svoju kandidaturu predala 1987. Ako će stvari napredovati dosadašnjim tempom, trebat će pričekati godinu 3000. da ona pristupi Evropskoj uniji”, izjavio je Cameron za televiziju ITV.

‘Ne dopustiti da dođu iz Crne Gore, Srbije…’

Cameron koji provodi kampanju ostanka Velike Britanije u Uniji, tako je odgovori pristašama Brexita, mjesec dana do referenduma 23. juna na kojem će Britanci glasati za ostanak ili izlazak iz EU, a prema anketama rezultat je vrlo neizvjestan.

“Dvanaest miliona Turaka kaže da žele doći u Veliku Britaniju” i to su “uglavnom nezaposleni i studenti”, navodi Sunday Express, blizak antiimigrantskoj stranci UKIP, piše agencija AFP.

“Glas za ostanak u EU glas je koji dopušta ljudima iz Albanije, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Turske da slobodno dođu kod nas kada jednom njihova zemlja pristupi EU. Mnoge od tih zemalja imaju visoku stopu kriminala i probleme banda i terorističkih ćelija”, rekla je državna sekretarka u oružanim snagama Penny Mordaunt, jedna od ministrica u Cameronovoj vladi koja je sklona Brexitu.

Na pitanje BBC-a u nedjelju Mordaunt je rekla “vrlo je vjerovatno” da će Turska ući u EU u idućih osam godina i Velika Britanija “neće se tome moći oduprijeti”. 

Izvor: Agencije