Cavusoglu: Traženje mira zahtijeva poduzetnu vanjsku politiku

Mevlut Cavusoglu
Grčka i južni dio Kipra se oštro protive turskim aktivnostima u istočnom Mediteranu (EPA)

Istanbul će ove sedmice biti domaćin dvije zasebne, ali povezane međunarodne konferencije o medijaciji.

Jedna će biti posvećena stanju u mapi sukoba i sposobnosti za medijaciju unutar članstva Organizacije za islamsku saradnju – OIC, a druga će biti šireg opsega – na njoj će se raspravljati o povezanosti održivog razvoja, mira i medijacije, načinima da se osigura balansirana predstavljenost polova i uključivanje mladih u procese medijacije.

Bit će održane i sesije koje bi potakle na razmišljanje o ulozi velikih podataka i umjetne inteligencije u analizi konflikta i medijacije.

“Može se pomisliti da su konferencije – konferencije, ali konferencije medijacije u Istanbulu su se pokazale kao prilično utjecajne u kultiviranju zajedničkog razumijevanja tema i plana djelovanja na području medijacije i mirnog rješavanja sukoba. Kao domaćin ovih konferencija i kao jedina zemlja koja kopredsjedava grupom prijatelja medijacije u tri različite važne međunarodne organizacije, a to su Ujedinjenjeni narodi, OIC i OSCE, Turska ima mogućnost iznijeti rezultate ovih konferencija u navedenim međunarodnim organizacijama”, navodi ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu u članku pod naslovom “Traženje mira zahtijeva poduzetnu vanjsku politiku”.

Simptomi poznati

Istakao je činjenicu da je čovječanstvo suočeno s izuzetnim izazovom u 21. vijeku.

“Baš kada su mnogi pomislili da je čaša dopola puna u smislu dostignuća u međunarodnom pravu, institucijama, demokratiji i vladavini zakona, odgovornosti, slobodnoj trgovini, ravnopravnosti polova… prazna polovina čaše se počela ponovo nametati. Simptomi su nam svima poznati, podsjećanja nisu potrebna. Trgovinski ratovi, novi oblici međunarodne eksploatacije, geopolitičke utakmice, posrednički ratovi velikih sila, dezintegracija nacionalnih država, terorizam, ksenofobija, animozitet prema islamu, rastuće nejednakosti i nepravde… ubrajaju se u savremene trendove koji čine čašu dopola praznom.”

“Izazovi pred ljudskim rodom uništavaju dostignuća i mogućnosti ljudskog roda. Koja će strana prevladati? Odgovor zavisi od toga kako ćemo odgovoriti na izazove, uključujući i to koliko mi kao ljudi možemo zajednički raditi na pozitivnim ishodima. Jedna stvar je jasna: ako ne pokrenemo inicijativu i budemo poduzetni i humanitarni, loša strana će prevladati. Stav ‘pričekaj, pa onda vidi’ više nije održiv. Opcije politike su različite, počev od medijacije do stvarne upotrebe sile protiv terorista”, smatra šef turske diplomatije.

Kao primjer naveo je situaciju u Siriji.

Jačanje kapaciteta medijacije

Naveo je da “Sirija još jednom pokazuje da je prevencija važna, jer jednom kad požar sukoba obuhvati jedan narod, onda je jedino što se sa sigurnošću može predvidjeti to da će u toj zemlji posljedice biti nepredvidive”.

“Jedna generacija građana će biti na ovaj ili na onaj način izgubljena, a budućnost će također biti turobna. Svi će, uključujući one koji su udaljeni hiljadama kilometara, na neki način stradati, bilo od terorističke prijetnje, ekonomskog šoka, nezakonite migracije ili od ranjene ljudske savjesti. Ako su prevencija i mirno rješavanje sukoba od najveće važnosti, onda to moramo ozbiljno shvatiti.”

“Ovo shvatanje je ono što Tursku, kao kopredsjedavajuvuću UN-ovih, OSCE-ovih i OIC-ovih grupa prijatelja medijacije i domaćina programa obuke u jačanju kapaciteta medijacije te domaćina dvije konferencije medijacije koje ćemo organizirati u Istanbulu ove sedmice potiče i usmjerava njene napore na području medijacije”, poručio je Cavusoglu, saopćeno je iz Amabasade Turske u Bosni i Hercegovini.

Izvor: Agencije