Cazeneuve: Muslimani nisu neprijatelji

Prošle sedmice je Nica postala posljednje odmaralište koje je zabranilo burkini (Reuters)

Bernard Cazeneuve, francuski ministar unutrašnjih poslova, upozorio je da ne smije doći do stigmatizacije muslimana, nakon što su se pojavile fotografije koje prikazuju policiju koja je naredila pokrivenoj ženi da skine hidžab na plaži.

“Implementacija sekularizma i primjena takvih mjera ne smije dovesti do stigmatizacije i stvaranja neprijateljstva u francuskom narodu”, kazao je Cazeneuve u srijedu, nakon susreta sa liderom Francuskog vijeća za islam (CFCM).

Deseci francuskih gradova i sela, većinom na Azurnoj obali, zabranili su kupaće kostime koji “upadljivo” prikazuju pripadnost religiji. Tom mjerom je obuhvaćen “burkini”, koji prekriva cijelo tijelo, ali se odnosi i na žene koje nose dugu odjeću i maramu.

Anouar Kbibech, predsjednik CFCM-a zatražio je hitan sastanak sa ministrom unutrašnjih poslova nakon što su se pojavile fotografije žene koju su policajci natjerali da skine burkini.

Na fotografijama se vidi kako najmanje četiri policajca stoje nad ženom koja leži na plaži u Nici, na obali promenade Anglais.

Iz kancelarije gradonačelnica Nice, međutim, tvrde da žena nije bila primorana da skine odjeću. Za AFP je rečeno da je žena policajcima pokazivala kako ispod burkinija nosi kupaći kostim i helanke, te da je u tom trenutku napravljena fotografija.

Policija joj je izrekla kaznu i ona je potom napustila plažu, dodali su zvaničnici.

 

 

Kazna u Cannesu

U utorak je majka dvoje djece također kažnjena na plaži u blizini Cannesa jer je bila obučena u tajice, tuniku i maramu.

U njenoj kazni, koja je predočena informativnoj agenciji AFP na uvid, piše da ne nosi “odjeću kojom se poštuje moral i sekularizam”.

“Bila sam na plaži sa porodicom”, rekla je 34-godišnja žena, koja je dala samo ime Siam. “Nosila sam klasičnu maramu. Nisam imala namjeru da plivam.”

Svjedokinja događaja, Mathilde Cousin, potvrdila je incident. “Najtužnije je to što su joj ljudi vikali ‘idi kući’, dok su drugi aplaudirali policiji”, rekla je ona. “Njena kćerka je plakala.”

‘Sklonost ka vjeri’

Prošle sedmice je Nica postala posljednje odmaralište koje je zabranilo burkini. Koristeći terminologiju korištenu u zabranama uvedenim ranije na drugim lokacijama, grad je zabranio odjeću koja “otvoreno manifestira sklonost ka vjeri u vrijeme kada su Francuska i bogomolje mete terorističkih napada.”

Zabrana u Nici se konkretno odnosi na napad kamionom 14. jula u kojem je poginulo 86 ljudi, te na ubistvo katoličkog svećenika 12 dana kasnije u sjevernom gradu Rouenu.

Zabranu je uvelo nekoliko gradova prije zasjedanja najvišeg francuskog administrativnog suda u četvrtak povodom žalbe Lige humanista, francuske nevladine organizacije. Oni osporavaju odluku nižeg suda u Nici, koji je podržao zabranu za burkini u gradu Villeneuve-Loubet.

Villeneuve-Loubet, koji se nalazi zapadno od Nice, među prvim je od 15 gradova koji je zabranio burkini, što je pokrenulo žestoku debatu u Francuskoj, ali i šire, o kupaćim kostimima koji pokrivaju cijelo tijelo, o pravima žena te o sekularizmu.

Tribunal u Nici je u ponedjeljak presudio da je zabrana u Villeneuve-Loubetu “nužna, prikladna i proporcionalna”, kako bi se spriječili javni neredi nakon niza napada u Francuskoj.

Burkini “može uvrijediti vjerska uvjerenja ili vjerska neuvjerenja drugih korisnika plaže” i “mogao bi predstavljati prkos ili provokaciju koja bi povećala tenzije” koje osjeća zajednica, navodi se u odluci.

Odluka državnog vijeća, francuskog najvišeg administrativnog suda, predstavljat će pravni presedan za gradove širom zemlje.

Izvor: Agencije