Čeferina brine upotreba VAR-a na SP-u u Rusiji

Kada se naši životi vrate u normalu, fudbal će nesumnjivo ponovo biti u njegovom srcu, poručio je Čeferin (EPA)

Predsjednik Evropske nogometne asocijacije Aleksander Čeferin izrazio je zabrinutost zbog odluke da se na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Rusiji koristi videotehnologija – VAR), kazavši kako je treba još testirati prije nego se počne koristiti u Ligi evropskih prvaka.

Svjetska nogometna asocijacija (FIFA) je u martu, samo nekoliko minuta nakon što je Međunarodni odbor nogometnih saveza odlučio da se ova tehnologija treba koristiti, odlučila da će na SP-u u Rusiji, koje će biti održano od 14. juna do 15. jula, koristiti VAR.

“Imam nekih bojazni vezanih za SP gdje će suditi sudije koje nisu nikada sudili uz pomoć VAR-a. Nadam se da neće biti skandala i problema, rekao je Čeferin za Gazzetta dello Sport.

On je, također, kazao kako VAR neće biti korišten u Ligi prvaka iduće sezone.

“Liga prvaka je kao Ferrari ili Porsche: ne možete ga voziti odmah, potreban vam je trening, testiranje. I svi moraju shvatiti kako to radi. Prerano je za VAR. To ne znači da nećemo nikada imati VAR, s obzirom da je proces neizbježan. Imat ćemo ga jednom u Ligi prvaka, ali bez žurbe.”

Penal iz Lige prvaka

Tehnologija VAR se ove sezone već koristi u Serie A, Bundesligi i u portugalskoj Primeira liga.

Iz IFAB-a insistiraju kako je VAR smanjio broj sudijskih grešaka, no kritičari tvrde kako je tehnologija unijela konfuziju na brojnim utakmicama.

Pogoci su poništeni nekoliko minuta nakon što su postignuti, nogometaši čekaju da se ponovo počne igrati ili su jedanaesterci opozvani nakon što je lopta već stavljena na bijelu tačku.

Čeferin je, također, kazao kako VAR ne bi donio razliku u prošlosedmičnoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka između Real Madrida i Juventusa, gdje je, nakon spornog prekršaja, dosuđen penal zahvaljujući kojem je Real pobijedio ukupnim rezultatom 4:3.

“Što bi se promijenilo s VAR-om? Ništa. Ima ljudi koji su to pogledali 20 puta, ja sam to pogledao 50 puta, ali polovica ljudi tvrdi da je bio penal, a druga polovica da nije.”