Čelnici Irana, Rusije i tri bivše sovjetske republike potpisali Kaspijski pakt

Regija oko Kaspijskog jezerea raspolaže ogromnim rezervama nafte i prirodnog plina (EPA)

Čelnici pet zemalja na Kaspijskom moru, Iran i bivše sovjetske republike Rusija, Kazahstan, Azerbajdžan i Turkmenistan, potpisali su u Kazahstanu konvenciju koja bi trebalo da reši pravna pitanja u tom području.

Lideri pet zemalja, međutim, u svojim govorima pre potpisivanja sporazuma nisu pružili više detalja o njegovom sadržaju, navodi Reuters.

Agencija Anadolija navodi da će se, prema sporazumu, područje od 15 nautičkih milja od obale smatrati teritorijom svake odgovarajuće zemlje, dok će ribolovne zone početi od 25 nautičkih milja od obale svake zemlje.

Preostali delovi bit će neutralne zone otvorene za uobičajenu upotrebu, a dno Kaspijskog mora biće podeljeno između primorskih država.

Rasplet poslije dvije decenije

U sporazum su uključeni i principi očuvanja vojnog balansa, zaštite bioloških resursa i sigurnosti plovidbe.

Pre potpisivanja, agencije su prenele da se očekuje da će sporazum, koji je zamišljen s ciljem unapređenja ekonomskog razvoja, omogućiti samo zemljama potpisnicama da imaju vojnu prisutnost na moru, što je odredba koja će ojačati rusku pomorsku dominaciju na najvećem svetskom jezeru – Kaspijskom.

Na konvenciji se radilo tokom dve decenije, nakon što je raspad bivšeg Sovjetskog Saveza pokrenuo pravna pitanja u tom području, uključujući i ono o obimu teritorijalnog suvereniteta.

Ova regija raspolaže ogromnim rezervama nafte i prirodnog plina, a u toku su razgovori o izgradnji prekomorskog gasovoda koji bi povezao Turkmenistan i Azerbejdžan i olakšao prodaju gasa Evropi.

Izvor: Agencije