Celtic brinu visoka očekivanja navijača

Bayern, uprkos visokoj pobjedi nad Lilleom, ostao pri zemlji, dok je Juventus suprotna priča.

Nogomet, Liga prvaka, Celtic, Barcelona, Stadion, Atmosfera
Vilanova i igrači Barcelone oduševljeni atmosferom na stadionu u Glasgowu [Getty]

Trener škotskog Celtica Neil Lennon izjavio je kako je njegov tim u poziciji da se plasira u osminu finala Lige nogometnih prvaka Evrope, nakon što je prvak Škotske, poharan povredama, napravio veliko iznenađenje na Parkheadu u srijedu navečer i savladao favorita grupe G, pa i samog takmičenja – špansku Barcelonu.

Međutim, 41-godišnji stručnjak iz Sjeverne Irske dodao je kako su velika očekivanja navijača sada najveći problem tima iz Glasgowa.

„Pobjeda nam daje odlične šanse za plasman u nastavak, možda i veće nego koje smo imali prije utakmice, no predstoje nam još dva veoma teška meča. Problem koji imamo igrači i ja je sada kako da se izborimo sa rastom očekivanja od nas. Postoji još dosta posla za odraditi, ali smo sami sebi napravili odličnu osnovu za to“, smatra Lennon.

Celtic se sada može kvalificirati u nastavak takmičenja tek treći put zaredom u svojoj historiji ukoliko izvuče minimalno remi iz duela sa Benficom za dvije sedmice. Barcelona je i dalje vodeća u grupi sa devet bodova, Škoti imaju dva manje, dok je portugalski tim treći sa četiri boda nakon što je u srijedu sa 2:0 nadigrao ruski Spartak iz Moskve.

„Sada idemo Benfici u goste i pokušat ćemo opet igrati na visokom nivou, ali o tome kada dođe vrijeme za to“, rekao je Lennon, čiji je tim početkom grupne faze prekinuo „crni niz“ upisavši prvu pobjedu u 21. gostujućoj utakmici Lige prvaka, savladavši Moskovljane sa 3:2.

Lennon: Još dva teška meča [Getty]

Celtic, kojem nedostaje sedam povrijeđenih igrača, vodio je 2:0, golovima Victora Wanyame i Tonyja Watta, da bi konačnih 2:1 postavio Lionel Messi u sudijskom vremenu.

Ovo je prvi poraz španskih divova u grupnoj fazi Lige prvaka u posljednje tri godine, no oni su mirno reagirali dan nakon. Ovo je Kataloncima ujedno tek drugi poraz u sezoni nakon što ih je sa istim rezultatom savladao Real Madrid u meču španskog Superkupa u augustu.

„I dalje smo na prvom mjestu i opušteni smo. Mislim da smo sve dobro uradili, imali nekoliko prilika za pogodak, ali lopta jednostavno nije htjela u gol“, kazao je Svjetski igrač godine Messi.

„Protivnik je dobro igrao u odbrani, čekao svoje prilike iz kontranapada, kornera ili slobodnih udaraca i tako postigao dva pogotka.“

Trener Barcelone Tito Vilanova i njegovi igrači sportski su podnijeli poraz, a postojao je utisak da su uživali na glazgovskom stadionu uprkos negativnom ishodu.

„Ovo je primjer kako treba biti na utakmicama“, kazao je Xavi novinarima.

Furiozno poluvrijeme

Iako su deklasirali francuski Lille sa 6:1 u srijedu navečer, te postigli čak pet golova za 33 minute, iz njemačkog Bayerna iz Minhena upozoravaju kako se ne treba zanositi ukoliko žele okončati period od dvije godine bez osvajanja titula.

Bavarci su eksplodirali u prvom poluvremenu, napravivši najveću prednost ikada zabilježenu u 45 minuta Lige prvaka, te su tako došli nadomak plasmana u osminu finala elitnog takmičenja.

Robben: Povratak u formu [Reuters]

Bayern, koji je pretrpio poraze u finalnim duelima 2010. i 2012. godine, usporio je u drugom poluvremenu, zabilježio još jedan gol i zauzeo prvo mjesto u grupi F ispred španske Valencije koja je sa 4:2 savladala bjeloruski BATE Borisov.

Nakon duela u Minhenu, Lille je eliminiran iz takmičenja, jer je pretrpio četiri poraza iz sva četiri meča. Ko god izađe kao pobjednik iz duela Valencia - Bayern 20. novembra u Španiji ide u nastavak, premda i BATE ima svoje šanse da izbori drugo mjesto i osminu finala.

„Ovo je bila vrhunska utakmica, naročito prvo poluvrijeme koje nije moglo biti bolje. No, moramo ostati s obje noge na zemlji i nastaviti sa ovakvim radom i ovakvim igrama, ne smijemo se opustiti. Trenutno sve ide kako treba, ali moramo biti sigurni da u svakoj utakmici pružimo maksimum“, izjavio je Arjen Robben, koji se vratio u formu nakon pauziranja od mjesec dana zbog povrede leđa.

Bavarci, koji trenutno vode i u njemačkoj Bundesligi, do sada su odagnali sve strahove o novoj neuspješnoj sezoni, kao što je bila prošla kada su imali strašan pad forme.

„Mislim da su svi vidjeli kako je moj tim veoma motiviran i veoma koncentriran. Odigrali smo besprijekorno prvo poluvrijeme, kao iz udžbenika. Imali smo dosta dobrih poteza, ali naš protivnik nije bio u vrhunskoj formi, tako da ne želim da nas ponese rezultat“, kazao je trener Bayerna Jupp Heynckes.

Euforična "Stara dama"

Nešto manje uvjerljivu pobjedu zabilježio je italijanski Juventus, koji je sa 4:0 savladao danski Nordsjaelland. Za razliku od Bayerna, igrači tima iz Torina bili veoma euforični, iako imaju još dosta posla ukoliko žele u osminu finala Lige prvaka.

Odbrambeni igrač „Stare dame“ Leonardo Bonucci kazao je kako je igra njegovog tima protiv prvaka Danske bila „veoma blizu savršenstva“, dok je golman Gianluigi Buffon izjavio da bi se sa Juventusom malo ko mogao nositi kada ima dobar dan.

Ovakvi stavovi su razumljivi kada se imaju u vidu određene okolnosti. Inter je u subotu prekinuo seriju Juventusa od 49 utakmica bez poraza u Serie A, dok je Juve remizirao u posljednjih devet utakmica na evropskoj sceni, uključujući i prva tri kola aktuelne sezone Lige prvaka protiv ukrajinskog Šahtjora, engleskog Chelseaja, te na gostovanju kod Nordsjaellanda.

Giovinco: Slaba forma [Reuters]

„Bianconerrima“ iz Torina trebaju četiri boda iz preostale dvije utakmice, domaće sa Chelseajem (20. novembar) i gostovanja kod Šahtjora u Donjecku, kako bi igrali u nastavku.

Kada je Andrea Pirlo u svom najboljem izdanju, te kad se, također, na sredini terena razigraju Arturo Vidal i Claudio Marchisio, onda je Juventus zaista nezgodan rival za sve, naročito pred domaćom publikom.

No, često igrači imaju problema da zadrže dobar ritam cijeli meč, te često im pada koncentracija, a pored što im manjka snage u napadu, probleme predstavljaju česte povrede i pad forme.

Kada se govori o napadu, Alessandro Matri ove sezone ima problema sa formom, navijače ljuti Mirko Vučinić sa svojim individualizmom, dok je Sebastian Giovinco pokazao tek naznake forme i vremena kada je dobio nadimak „Atomski mrav“.

Uprava kluba je pokušala dovesti Sergija Aguera prošle godine, no zbog finansijskih problema u Serie A odustali su od angažmana zvučnijih pojačanja.

„Rekao bih da je to skoro pa utopijska priča, ne samo za Juventus već za sve italijanske timove. Mislim da je veoma malo vjerovatno da klub investira više od 30 miliona eura za dovođenje igrača“, izjavio je sportski direktor Juventusa Giuseppe Marotta prije utakmice u srijedu.

Teme:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.