Crna Gora: Suđenje za terorizam odgođeno za septembar

Viši sud u Podgorici odgodio je, na zahtjev obrane, suđenje optuženima za pokušaj terorizma u Crnoj Gori na dan parlamentarnih izbora za rujan.

Razlog odgode je zahtjev novog odvjetnika Milana Kneževića da se upozna s predmetom. 

“Da sud ne bi povrijedio pravo na odbranu, odgađa se pretres”, odlučila je sutkinja Suzana Mugoša.

Navela je da će vrhovnom državnom tužitelju Ivici Stankoviću ponovno biti proslijeđen zahtjev odvjetnika za izuzećem glavnog specijalnog tužitelja Milivoja Katnića.

Mugoša je rekla i da Vijeće suda “ne može da odluči kad je posrijedi pitanje advokata da li su bili pod prismotrom”.

Advokati tražili odgodu

Prethodno je obrana optuženih ukazala da nema uvjeta ni za održavanje današnje rasprave, zatraživši da sudsko vijeće pogleda podnesak u kome traže dokaze da nisu prisluškivani.

Obrana je navela kako nije u prilici na adekvatan način braniti svoje klijente.

“Dovodimo u opasnost svoje branjenike”, kazao je jedan od odvjetnika obrane.

Uoči dolaska na nastavak suđenja, jedan od čelnika opozicijskog Demokratskog fronta Andija Mandić kazao je da je Stankovićeva jučerašnja odluka – “skandalozna”.

“Odbijanje zahtjeva koji smo dostavili samo je još jedan doprinos nelegitimnosti procesa. Imamo tužioca koji objavljuje privatne razgovore i kida one dijelove koje njemu odgovaraju jer misli da nam može nanijeti štetu. To je skandal”, rekao je Mandić.

Odbijen zahtjev

Početak glavne rasprave, koji je trebao početi jučer, odgođen je na zahtjev obrane koja je tražila izuzeće glavnog specijalnog tužitelja Milivoja Katnića i postupajućeg tužitelja u ovom postupku Saše Čađenovića.

Vrhovni državni tužitelj Ivica Stanković odbio je njihov zahtjev.

Katnić je istaknuo kako “nijedan advokat nije prisluškivan od kad je [on] na čelu tužilaštva”.

“Sve ono što je objavljeno, objavljeno je u cilju da se ukaže na kršenje advokatskog kodeksa Crne Gore. Nijedan advokat ovdje nije prisluškivan”, jasan je Katnić.

Crnogorci navodno pomagali Rusima

Izjašnjavanje okrivljenih, pred sutkinjom Višeg suda u Podgorici Suzanom Mugoša, planirano je i za naredna dva dana.

Prema optužnici, u Crnoj Gori je 16. listopada prošle godine spriječen državni udar.

Kao organizatori označeni su ruski državljani Eduard Šišmakov i Vladimir Popov za koje crnogorsko specijalno tužiteljstvo tvrdi da su ruski obavještajci, te da su dio “ruskih nacionalističkih centara”, zagovornika panslavenske ideje ujedinjenja slavenskih naroda i sprečavanja ulaska u NATO.

Ruskim državljanima će se suditi u odsutnosti, a stavlja im se na teret “stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju”, za što je predviđena kazna zatvora do 15 do 20 godina.

Među optuženima su spomenuti Dikić, te srpski državljani Nemanja Ristić i Predrag Bogićević koji su optuženi da su pomagali Rusima u pripremi terorističkog plana.

Dikić je u zatvoru kod Podgorice, dok je Ristića i Bogićevića Srbija odbila izručiti Crnoj Gori.

Kremlj odbacio povezanost

Prema optužnici, dio zavjere su i čelnici najvećeg protivnika crnogorskog članstva u NATO-u, čelnici opozicijskog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević.

Oni su s još sedam osoba optuženi za stvaranje kriminalne organizacije za što je predviđena maksimalna zakonska kazna do 15 godina zatvora.

Svi optuženi su odbacili navode optužnice, dok Demokratski front tvrdi da je riječ o “montiranom političkom procesu” sa ciljem “eliminacije” tog saveza s političke scene.

Kremlj je ranije odbacio bilo kakvu povezanost službenih ruskih adresa s tim slučajem.

Predsjednik crnogorske vlade Duško Marković izjavio je ranije da je napad na dan parlamentarnih izbora planiran u stranoj državi, a da je interes bio da se Crna Gora zaustavi na putu integracija.

“Nismo mi birali kada će taj čin da se izvede, nismo mi birali aktere. Mi smo kao država bili u obavezi da to spriječimo – bili izbori ili ne”, naglasio je Marković.

Izvor: Agencije