Crnogorci ispred Engleza u kvalifikacijama

Jahović proslavlja postizanje gola u debiju za reprezentaciju Makedonije (EPA)

Nogometna reprezentacija Crne Gore zauzela je prvo mjesto grupe H evropskih kvalifkacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine nakon što je u srijedu sa 3:0 savladala selekciju San Marina.

Već nakon 31 minute utakmice u Podgorici, domaći igrači su vodili sa 2:0, a u oba navrata strijelac je bio Andrija Delibašić. Konačnih 3:0 postavio je Elsad Zverotić u 68. minuti.

Crnogorci u grupi H su odigrali četiri meča i sakupili 10 bodova (tri pobjede i jedan remi), dok je drugoplasirana Engleska sa osam bodova.

Nekoliko regionalnih reprezentacija odigralo je prijateljske duele, a derbi Balkana na programu je bio u Skoplju, gdje je domaća Makedonija sa 3:2 savladala Sloveniju.

Makedonci su poveli u 27. minuti preko Darka Taševskog, da bi 14 minuta kasnije na 2:0 povisio debitant Adis Jahović. Nejc Pečnik u 49. minuti smanjio je na 2:1, no Makedonija je dva minuta kasnije ponovo imala dva gola prednost – strijelac Agim Ibraimi.

Pečnik je u 63. godini ponovo smanjio prednost domaćina na 3:2, ali daljih promjena rezultata nije bilo.

Gol Svrake

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine sa 1:0 savladala je Alžir u Alžiru, na poplavljenom terenu i uz stalnu kišu.

Pobjedu gostima donio je Muamer Svraka golom u sudijskoj nadoknadi. Na čelu domaće reprezentacije bio je Vahid Halilhodžić, proslavljeni stručnjak iz Mostara.

Srbija je sa 3:1 nadigrala Čile u prijateljskoj utakmici koja je odigrana u švicarskom Sent Galenu.

Izabranici Siniše Mihajlovića su dominirali većim dijelom prvog poluvremena i poveli u 21. minuti pogotkom Lazara Markovića, da bi u drugoj minuti nastavka bilo 2:0, a strijelac je bio Filip Đorđević.

Na 3:0 je povisio njegov imenjak Filip Đuričić (60. minuta), dok je utješni gol za Čileance postigao Angelo Henriquez u 88. minuti.

U jednoj od najinteresatnijih utakmica večeri, Švedska je sa 4:2 savladala Englesku, a sve golove za skandinavsku selekciju postigao je Zlatan Ibrahimović (20, 77, 84, 90).

Rezultati prijateljskih utakmica: Južna Koreja – Australija 2:1, Kina – Novi Zeland 1:1, Tajland – Butan 5:0, Malezija – Hong Kong 1:1, Tanzanija – Kenija 1:0, Gruzija – Egipat 0:0, Kuvajt – Bahrein 1:1, Armenija – Litvanija 4:2, Rusija – SAD 2:2, Angola – Kongo 1:1, DR Kongo – Burkina Faso 0:1, Ruanda – Namibija 2:2, UAE – Estonija 2:1, Bugarska – Ukrajina 0:1, Češka – Slovačka 3:0,

Alžir – BiH 0:1, Kipar – Finska 0:3, Makedonija Slovenija 3:2, Saudijska Arabija – Argentina 0:0, Tunis-Švicarska 1:2, Andora – Island 0:2, Lihtenštajn – Malta 0:1, Južna Afrika – Zambija 0:1, Izrael – Bjelorusija 1:2, Srbija – Čile 3:0, Zelenortska Otočja – Gana 0:1, Maroko – Togo 0:1, Rumunija – Belgija 2:1, Turska – Danska 1:1, Luksemburg – Škotska 1:2, Mađarska – Norveška 0:2, Švedska – Engleska 4:2,

Austrija – Obala Slonovače 0:3, Holandija – Njemačka 0:0, Gabon – Portugal 2:2, Albanija – Kamerun 0:0, Irska – Grčka 0:1, Poljska – Urugvaj 1:3, Italija – Francuska 1:2.