Dijalog SAD-a i Finske o saradnji u odbrani

Finska, koja ima dugu granicu sa Rusijom, održavala je neutralnost za vrijeme Hladnog rata (Reuters)

Finska, koja ima dugu granicu s Rusijom i održavala je strogu neutralnost tokom Hladnog rata, pregovara sa SAD-om o saradnji u odbrani i cilj joj je potpisati sporazum ove jeseni, rekao je finski ministar odbrane.

Jussi Niinisto rekao je za Reuters da je okvirni sporazum, koji dolazi u vrijeme pojačane zabrinutosti sjevernih zemalja zbog veće ruske vojne aktivnosti u regiji, neće sadržavati obaveze za vojnu saradnju koje bi članstvo u NATO-u podrazumijevalo.

“Bit će pokrivena područja gdje smo već dosad sarađivali, poput vojne obuke, razmjene informacija i istraživanja”, rekao je u telefonskom razgovoru.

Finska, čija je granica s Rusijom duža od 1.300 kilometara, pridružila se prvi put u julu radnoj večeri NATO-a.

Helsinki je svjestan da bi svaki korak prema članstvu razljutio Moskvu, piše Reuters.

Ruski predsjednik Vladimir Putin kazao je da će rasporediti vojsku bliže finskoj granici bude li se Finska učlanila u Savez.

Sporazum prije izbora u SAD-u

Niinisto je rekao da Finska nastoji potpisati sporazum prije nego što se promijeni američka administracija nakon izbora u novembru.

“To je jedan od razloga zbog kojih se to mora učiniti ove jeseni. Ali siguran sam da ćemo nastaviti sarađivati bez obzira na to koji kandidat pobijedi”, rekao je Niinisto.

Zabrinutost zbog ruske vojne aktivnosti porasla je posebno u Finskoj, Švedskoj i u tri bivše sovjetske baltičke republike Litvaniji, Estoniji i Latviji, nakon što su ruske snage zauzele i pripojile ukrajinski Krim 2014. godine.

Rusija je negirala da predstavlja prijetnju sjevernim zemljama i optužila Zapad za ekspanzionističke ambicije, javlja Reuters.

Finska je održavala neutralnost za vrijeme Hladnog rata, ostavši izvan Varšavskog pakta i NATO-a.

Švedska je potpisala sličan sporazum o saradnji sa SAD-om u junu, a njen Parlament u julu je NATO-u odobrio veći pristup njenoj teritoriji za vojne vježbe.

Izvor: Agencije