Dva remija u grupi C Afričkog kupa nacija

Traore, posljednjim udarcem na utakmici, savladao nigerijskog golmana i donio bod Burkini Faso (Reuters)

Obje utakmice grupe C na Afričkom kupu nacija u Južnoj Africi, odigrane u ponedjeljak, okončane su identičnim rezultatom – 1:1, pa je u naredna dva kola još veći pritisak na učesnike afričkog prvenstva u ovoj grupi.

Prvo su remizirali aktuelni prvak „crnog kontinenta“ Zambija i Etiopija u Nelspruitu.

Zambijci su poveli u trećoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena preko Collinsa Mbesume, da bi poravnanje donio Adane Girma, kapiten etiopskog nacionalnog tima, u 65. minuti.

Veliko iznenađenje

Zanimljivo je istaći kako je Etiopija od primljenog gola igrala i sa igračem manje, jer je crveni karton dobio golman Tassew.

Iako je Etiopija jedna od afričkih država gdje se prvo počeo igrati nogomet, ovaj sport je bio u velikom padu, pa je remi sa Zambijom veliko iznenađenje.

Nešto kasnije, u prvom nastupu ovogodišnjeg Kupa nacija, remizirali su Nigerija i Burkina Faso, također u Nelspruitu.

Nigerijci su poveli golom Emmanuela Emenikea u 23. minuti, a izjednačio je Alain Traore u četvrtoj minuti sudijske nadoknade, doslovno posljednjim udarcem na utakmici.

U utorak se, u grupi D, sastaju Obala Slonovače i Togo, odnosno Tunis i Alžir.

Izvor: Al Jazeera i agencije