Egipat: Oružje Iraku u zamjenu za naftu

Kairo nastoji dobiti iračku naftu nakon prestanka isporuka iz Saudijske Arabije (Reuters)

Piše: Abdul Rahman Mohamed

Egipatsko okretanje Bagdadu, s namjerom da dođe do naftnih derivata, izazvalo je velike polemike. Stručnjaci i posmatrači u svemu tome vide povećanje brzine u okretanju političkog i ekonomskog kompasa u pravcu iransko-ruskog tabora, pogotovo u svjetlu izjava iračkih zvaničnika, da će Irak snabdijevati Egipat naftom u zamjenu za oružje i municiju.

Tarik Al-Mula, egipatski ministar za naftu, predvodio je delegaciju eksperata iz oblasti energetike koja je okončala razgovore u Bagdadu sa zvaničnicima iračke vlade prije nekoliko dana u okviru napora za pronalazak alternative za Saudijsku Arabiju, koja je iznenada zaustavila isporuku nafte Egiptu početkom oktobra.

Mediji prenose riječi iračkog ministra da su razgovori rezultirali „postizanjem dogovora o snabdijevanju Egipta naftom u zamjenu za naftne derivate, oružje i municiju. Otplata će se izvršiti naknadno u vremenskom roku koji će obje strane precizirati u skladu sa dogovorom.“  

U ranije izdatom saopćenju, Baqir Jabr al-Zubeidi, vođa Islamskog vrhovnog vijećau Iraku, tražio je da se odgovori na egipatski zahtjev za kupovinu nafte, kako bi se spriječilo političko ucjenjivanje ove države. Dodao je da Egipat svjedoči medijskoj kampanji zbog svog stava podrške arapskim državama, što zahtijeva od Iraka da stane na stranu ove države.

Ozbiljan preokret

U ovom kontekstu, bivši sekretar Odbora za energetiku i industriju u Narodnoj skupštini Egipta Hatem Azzam smatra da ovaj dogovor predstavlja „ozbiljan preokret u vanjskoj politici Egipta, pogotovo u svjetlu raspoloživih informacija koje potvrđuju iransku podršku ovom dogovoru u materijalnom i moralnom smislu.“  

Za Al Jazeeru kaže da ovaj dogovor reflektira dvije stvari: „Kao prvo, ucjenjivanje Saudijske Arabije koja je zaustavila svoju naftnu isporuku, kao pokušaj egipatskog režima da povrati svoje nekadašnje privilegije kod ove države, što pokušava ostvariti okretanjem u pravcu Irana. Ili drugo, da se radi o stvarnom okretanju u pravcu iransko-ruskog tabora“, s tim da Azzam daje prevagu posljednjem zbog pređašnjih slučajeva koji to potkrepljuju.

Dodaje kako „će ovaj ozbiljan preokret utjecati na regionalni značaj Egipta i dubinu njegovih odnosa s arapskim svijetom. Također, ovakva dešavanja utjecat će i na arapsku nacionalnu sigurnost u cijeloj regiji, jer svjedočimo priklanjanju ove države rusko-iranskom taboru koji podržava sirijskog predsjednika Bashara al-Assadda. Egipat je otet od strane prevratničkog režima kako bi bio bačen na stranu koja će naštetiti položaju kojeg ima u arapskom svijetu.“  

Smatra da izjava iračkog zvaničnika o razmjeni nafte za oružje „čini cijelu stvar još gorom i povećava veličinu učinjenog zločina u političkom i humanitarnom smislu, zbog svega onoga što iračka vlada čini u Iraku protiv sunita uz podršku Irana.“ Skrenuo je pažnju na to da „ekonomska situacija u Egiptu podstiče Al-Sisija da pravi poteze u skladu s principom ostvarivanja trenutne koristi.“

Ekonomista Mustafa Abdul Salam smatra da je ovakav potez „legitimno pravo države, ukoliko se na taj način želi izbjeći kriza s gorivom koja hara državom nakon što je Saudijska Arabija prekinula snabdijevanje Egipta naftnim derivatima početkom oktobra. Treba imati na umu da je polovina egipatskih potreba za naftom pokrivana uvozom iz Saudijske Arabije.“

Otvaranje i prema Iranu

U razgovoru za Al Jazeeru, Salam je rekao kako smatra da okretanje iračkoj nafti u cilju rješavanja ovog problema „ujedno znači i političko i ekonomsko otvaranje prema Iranu, pogotovo ako znamo da se iračke odluke trenutno donose u Teheranu.“

Također je izrazio rezerviranost u pogledu načina plaćanja o kome je govorio jedan od iračkih ministara, odnosno izvoza nafte u Egipat u zamjenu za oružje. Prema njegovim riječima, to znači ulazak Kaira u rat koji se trenutno vodi u Iraku u svojstvu jednog od njegovih aktera.

S druge strane, ekonomski stručnjak Abdul Nabi Abdul Muttalib naglašava da „ovaj dogovor predstavlja dobru alternativu za pokrivanje potreba egipatskog društva za gorivom, kao i da je to snažan povratak egipatskog prisustva u srcu arapskog naroda.“ Također je istakao potrebu da Egipat proširi svoje ugovore o saradnji sa svim arapskim državama.

Za Al Jazeeru dalje kaže da ovaj „dogovor pruža snažan okvir za povratak Egipta na čelo arapskog regiona, što bi moglo olakšati rješavanje političkih neslaganja između političkih stranka u Iraku. Nikome nije nepoznanica da je do ovakvih dešavanja, od političkih i sektaških sukoba, došlo zbog egipatskog udaljavanja od njegove vodeće uloge u arapskom regionu.“ 

Abdul Muttalib odbacuje mogućnost da će previranja u Iraku biti prepreka za ispunjavanje dogovora, dodavši da se „plaćanje goriva uglavnom vrši nakon isporuke, a ne prije nje.“

Izvor: Al Jazeera