EU štedi energiju da ne zavisi od Rusije

Evropska unija čini sve kako bi smanjila zavisnost Evrope od ruskog plina (EPA)

Europska komisija je predložila novi cilj uštede energije za 30 posto do 2030. godine, kao dio napora na smanjenju ovisnosti Europe o ruskom plinu.

“Prijedlog je temelj koji će omogućiti Europskoj uniji da kroz dostupna rješenja poveća svoju energetsku sigurnost i inovativne kapacitete, kako bi si osigurala budućnost. Prijedlog je i ambiciozan i realan. Želimo uputiti dobar signal tržištu i potaknuti investicije u tehnologije koje štede energiju u interesu poduzeća, potrošača i okoliša”, izjavio je povjerenik za energetiku Gunther Oettinger.

EU je ranije zacrtao ciljeve da do 2020. godine postigne uštede energije od 20 posto.

Dobra vijest za klimu, loša za Putina

Prema sadašnjim procjenama, EU bi 2020. godine mogao postići 18 do 19 posto ušteda, iako i cilj od 20 posto ostaje dostižan pod uvjetom da sve zemlje članice provedu sve elemente već donesenih zakona.

Kolegij povjerenika jednoglasno se složio da se cilj do 2030. godine utvrdi na 30 posto, umjesto ranije razmatranih 25 posto.

Povjerenica zadužena za borbu protiv klimatskih promjena Connie Hedegaard istaknula je da ovo dobra vijest za klimu, a loša vijest za ruskog predsjednika Vladimira Putina.

“To je jako dobra vijest za klimu. Također je dobra vijest za investitore i vrlo dobra vijest za energetsku sigurnost Europe i njezinu neovisnost, a to znači da to nije dobra vijest za Putina”, rekla je povjerenica Hedegaard.

S ovim prijedlogom zaokružen je klimatsko-energetski prijedlog paketa za razdoblje od 2030. godine, koji predviđa tri cilja: smanjenje emisije stakleničkih plinova za 40 posto, povećanje udjela obnovljivih izvora energije na 27 posto i 30 posto uštede energije.

Teško do konsenzusa

Oko utvrđivanja ciljeva u uštedi energije nije lako postići konsenzus unutar EU-a, jer to zahtijeva velike investicije, poput renoviranja zgrada, kako bi se što manje rasipala energija.

O predloženim ciljevima raspravljat će čelnici država članica na summitu EU-a u listopadu.

Također će trebati odlučiti hoće li utvrđeni ciljevi biti obvezujući ili će biti samo preporuka.

S druge strane, ekološke udruge ocijenile su ovaj prijedlog nedovljno ambicioznim, a neke traže da se cilj ušteda utvrdi na 40 posto.

Izvor: Agencije