EURO 2016: Pobjede Slovenije i Makedonije

Iako se očekivalo da će se kući vratiti s punim plijenom, Crnogorci su na gostovanju kod autsajdera grupe G odigrali 0:0 (EPA)

Nogometaši Slovenije zabilježili su u četvrtak navečer pobjedu u drugom kolu kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo 2016. u Francuskoj.

Slovenci su na terenu stadiona Ljudski vrt u Mariboru s minimalnih 1:0 pobijedili Švicarsku, a jedini gol postigao je Milovoje Novakovič iz penala u 79. minuti.

Ovo je za izabranike selektora Srećka Kataneca prva pobjeda u kvalifikacijskoj grupi E, na startu su pretrpjeli poraz od Estonije.

U istoj grupi Engleska je sa 5:0 nadigrala San Marino, a Litvanija Estoniju rezultatom 1:0.

Makedonija je u Skoplju u posljednjim minutama došla do pobjeda nad Luksemburgom – konačan rezultat je glasio 3:2.

Domaći su poveli preko Trajkovskog u 20. minuti, da bi Bensi u 39. i Turpel u 44. donijeli prednost gostujućoj reprezentaciji.

Makedonci su do poravnanja došli sa bijele tačke u 66. minuti, kada je Jahović realizirao najstrožiju kaznu, a gol za pobjedu postigao je Abdurahimi u drugoj minuti sudijske nadoknade.

U grupi C, gdje se nalaze Makedonija i Luksemburg, Slovačka je na svom terenu nadigrala Španiju sa 2:1, dok je Ukrajina, kao gost, bila bolja od Bjelorusije sa 2:0.

Iako se očekivalo da će se kući vratiti sa punim plijenom, Crnogorci su na gostovanju kod autsajdera grupe G, Lihtenštajna, remizirali – 0:0.

U ovoj grupi Austrija je kao gost trijumfirala nad Moldavijom sa 2:1, dok su u Švedskoj domaćini podijelili bodove s Rusima – 1:1.

Rezultati:

GRUPA C: Bjelorusija – Ukrajina 0:2, Makedonija – Luksemburg 3:2, Slovačka – Španija 2:1.

Poredak: Slovačka 6 bodova, Španija 3, Ukrajina 3, Makedonija 3, Luksemburg 1, Bjelorusija 1.

GRUPA E: Engleska – San Marino 5:0, Litvanija – Estonija 1:0, Slovenija – Švicarska 1:0.

Poredak: Engleska 6 bodova, Litvanija 6, Estonija 3, Slovenija 3, Švicarska 0, San Marino 0.

GRUPA G: Lihtenštajn – Crna Gora 0:0, Moldavija – Austrija 1:2, Švedska – Rusija 1:1.

Poredak: Rusija 4 boda, Crna Gora 4, Austrija 4, Švedska 2, Lihtenštajn 1, Moldavija 0.