EURO 2016: Portugal prvi polufinalista

Nogometna reprezentacija Portugala prvi je polufinalista Europskog prvenstva u Francuskoj, a do mjesta među četiri najbolja tima turnira došla je pobjedom nad selekcijom Poljske u Marseilleu nakon penala.

Poljaci su poveli u drugoj minuti meča kada je Kamil Grosicki odlično uposlio Roberta Lewandowskog u šesnaestercu Portugalaca, a kapiten Poljske matirao protivničkog čuvara mreže Ruija Patricija. Ovo je ujedno prvi gol Lewandowskog na turniru.

No, 31 minutu kasnije rezultat je glasio – 1:1. Nani je dodao loptu Renatu Sanchezu koji je žestoko šutirao ka golu portugalskog čuvara mreže Lukasza Fabianskog. Lopta se odbila od jednog poljskog nogometaša, prevarila golmana i završila u golu.

Odbrana Rui Patricija

Nastavak je ponudio prilično uzbuđenja, kao i produžeci, ali su na kraju penali odlučili ko će u polufinale.

Nadmetanje u jedanaestercima otvorio je Portugalac Cristiano Ronaldo i prevario Fabianskog (1:0 u penalima). Potom je na scenu stupio Lewandowski i vrlo sigurno savladao Rui Patricija (1:1). Renato Sanchez također pogađa – 2:1 za Portugal, Milik – 2:2. Treću seriju otvorio je Moutinho i povisio na 3:2, potom je za Poljsku pucao Glik i pogodio za 3:3.

Četvrta serija, za Portugal puca Nani i sigurno pogađa mrežu Fabianskog (4:3), da bi potom Patricio odbranio šut Blaszczykowskog.

Pitanje pobjednika riješio je Quaresma u petoj seriji kada je savladao poljskog golmana za 5:3.

Naredni protivnik Portugala bit će bolji iz sutrašnjeg duela Belgija – Vels.

Stadion Velodrome u Marseilleu. Strijelci: 1:0 – Lewandowski (2), 1:1 – Renato Sanchez (33)

POLJSKA: Fabianski, Pazdan, Jedrzejczyk, Maczynski (od 98. Jodlowiec), Milik, Lewandowski, Krychowiak, Grosicki (od 82. Kapustka), Glik, Blaszczykowski, Piszczek. Selektor: Adam Nawalka.

PORTUGAL: Rui Patricio, Pepe, Jose Fonte, Cristiano Ronaldo, Joao Mario (od 80. Quaresma), Carvalho (od 96. Danilo), Renato Sanches, Nani, Eliseu, Cedric, Adrien Silva (od 73. Joao Moutinho). Selektor: Fernando Santos