Eurobasket: Francuska prvak Europe

Hrvatska je ostala bez medalje u uvjerljivom porazu od Španjolske (EPA)

Francuska muška košarkaška reprezentacija je prvi put u povijesti osvojila naslov europskog prvaka. U finalu Eurobasketa u Ljubljani Francuska je svladala Litvu sa 80-66 (19-22, 31-12, 18-16, 12-16).

Utakmica je odlučena u posljednjih pet i pol minuta igre u prvom poluvremenu, kada je Francuska serijom 21-3 zaostatak 29-31 pretvorila u prednost 50-34.

U drugom poluvremenu Francuzi su uspijevali održavati visoku prednost i napokon osvojiti zlato. Prije dvije godine u Litvi su bili srebrni, nakon 85-98 poraza od Španjolaca u finalu. Litvi je ovo drugo srebro s Eurobasketa, drugi su bili i 1995., a naslov su osvajali tri puta (1937, 1939, 2003).

Najefikasniji u reprezentaciji Francuske bio je Nicolas Batum sa 17 koševa i sve ih je postigao u prvom poluvremenu. Boris Diaw je dodao 15 za pobjednike, dok su Litvu predvodili Linas Kleiza sa 20 i Mantas Kalnietis sa 19 ubačaja.

Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Španjolske, koja je u susretu za treće mjesto svladala Hrvatsku sa 92-66 (23-18, 24-18, 16-12, 29-18). Hrvatska tako nije uspjela osvojiti treće odličje s Eurobasketa. Ostala je na dvije bronce osvojene 1993. i 1995. godine.

Hrvatska je tako natjecanje u Sloveniji okončala sa osam pobjeda i tri poraza od kojih je dva doživjela od Španjolske.

U 1. kolu natjecanja po skupinama u Celju Hrvatska je izgubila sa 40-68, a u nedjelju u Ljubljani sa 66-92.

Usto, Hrvatska je izgubila i polufinale od Litve sa 62-77, a u međuvremenu je ostvarila osam pobjeda zaredom, što je novi rekordni niz Hrvatske na velikim natjecanjima.

Hrvatsko ‘prokletstvo’

Hrvatska košarkaška reprezentacija se tako ni ovoga puta nije uspjela popeti na postolje, na što čeka još od Atene 1995. godine.

Bojan Bogdanović je sa 22 koša bio najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske, dok je Španjolsku do četvrte uzastopne medalje s Eurobasketa (zlato 2009. i 2011, te srebro 2007) predvodio Sergio Llull sa 21 ubačajem.