Eurozona iza sebe ostavila Veliku Britaniju i SAD

Sudeći prema posljednjim ekonomskim pokazateljima, eurozona je na pravom putu oporavka. Bruto domaći proizvod je rastao više od očekivanja, stopa nezaposlenost je u padu, a jedino što brine je niska stopa inflacije.

Ekonomija eurozone u prva tri mjeseca ove godine povećala se za 0,6 posto u odnosu na prethodni kvartal, odnosno 1,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Riječ je o dvostrukom bržem rastu nego u proteklih šest mjeseci, čime su nadmašena i najoptimističnija očekivanja, a eurozona je iz sebe ostavila SAD i Veliku Britaniju.

Američki rast u prvom kvartalu, prema službenim podacima, bio je pola posto. Međutim, ako bi se mjerio metodologijom s ove strane Atlantika, kretao bi se oko 0,1 posto, donosi reporter Al Jazeere Saša Ćeramilac u presjeku Eurostatovog izvješća.

Zahvaljujući značajnom rastu uslužnog sektora, Britanci bilježe rast od 0,4 posto, a neizvjestan ishod lipanjskog referenduma sigurno ne pridonosi stabilnoj ekonomskoj klimi. Stopa nezaposlenosti u eurozoni spustila se na 10,2 posto, što je najniža razina od polovice 2011. godine. Međutim, ono što brine su velike razlike unutar Unije – od najnižih 2,5 posto u njemačkim regijama, do visokih 34 posto u Španjolskoj.

Dobra vijest i za zemlje regije

Ne ohrabruje ni stopa inflacije, koja je i dalje na niskim razinama. Procjene govore da će se u travnju kretati oko minus 0,2 posto, a cilj Europske središnje banke je da bude malo ispod dva posto. Nervozu čelnika ove institucije izaziva upravo ta razlika između cilja na kojem aktivno rade i rezultata koji se na kraju pokaže.

Ipak, nema dvojbe da je rast eurozone potaknut, među ostalim, aktivnom politikom središnje banke, što rezultira jefitnim kapitalom. Značajnu ulogu odigrala je i niska cijena energenata, što je jedan od uzročnika niske stope inflacije. Sve to zajedno potiče oporavak potrošnje stanovništva, a ne treba zanemariti ni značajna financijska sredstva koja su angažirana u rješavanju migrantske krize.

Sve ovo su dobre vijesti i za zemlje regije, jer jeftini kapital povećava izglede za ulaganja, ako smo dovoljno atraktivni. Benefite niskih cijena energenata osjetimo svaki mjesec u novčaniku, a rast osobne potrošnje u eurozoni pozitivno bi se mogao odraziti na izvoznike u regiji.

Analitičari su složni u procjeni da će biti teško održati ovo ubrzanje inače iznimno sporog europskog oporavka. Prema ovim podacima, BDP eurozone tek sada se vratio na razinu koju je imao prije početka globalne financijske krize 2008. godine.

Izvor: Al Jazeera i agencije