Evropska komisija: Nema prepreka za gradnju Pelješkog mosta

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH se ranije zvanično usprotivio izgradnji Pelješkog mosta (Al Jazeera)

Evropska komisija nema nikakvih otvorenih pravnih pitanja za realizaciju projekta Pelješki most, odgovorili su u utorak iz EK-a nakon tvrdnji saborskog zastupnika Ivana Lovrinovića da EK-a uvjetuje finansiranje toga projekta rješavanjem graničnih pitanja s Bosnom i Hercegovinom.

“Komisija je pozorno analizirala prijavu projekta koju je Hrvatska poslala za sufinansiranje Pelješkog mosta i provjerila da su svi zahtjevi i proceduralni koraci predviđeni uredbom Kohezijske politike ispunjeni prije nego što je projekt prihvaćen. Na temelju dodatnih informacija koje je joj dala Hrvatska, EK je zaključila da nema otvorenih pravnih pitanja u vezi s tim projektom kada je riječ o internim procedurama unutar Komisije i Europske unije”, odgovorio je Hini glasnogovornik EK-a zamoljen da komentira informacije da EK-a uvjetuje finansiranje Pelješkog mosta rješavanjem graničnih pitanja s Bosnom i Hercegovinom.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Hrvatske Oleg Butković također je u utorak izjavio da nema nikakvih uvjeta EK-a za gradnju Pelješkog mosta i da nema nikakvih prepreka da se on gradi.

Granica – bilateralno pitanje

U izjavi novinarima, Butković je kazao da projekt Pelješkog mosta ide dalje te da je komunikacija s Europskom komisijom stalna, pogotovo je takva bila u onoj prvoj fazi odobravanja sufinansiranja tog projekta.

“Što se tiče ovih nekih današnjih izjava, moram reći da Lovrinović zaista nije dovoljno upućen, ili ne zna da je EK-a odobrila Hrvatskoj financiranje u iznosu od 357 milijuna eura projekta cestovne povezanosti s južnom Dalmacijom, koji ide u četiri faze”, rekao je Butković.

Podsjetio je da je ovih dana donijeta odluka o odabiru izvođača radova, a u utorak su u Hrvatskim cestama otvorene ponude i za natječaj za nadzor radova na Pelješkom mostu.

Kada je u pitanju granica s Bosnom i Hercegovinom, Butković naglašava da je to bilateralno pitanje između dviju susjednih i prijateljskih država, koje nema nikakve veze s gradnjom Pelješkoga mosta.

EK-a za projekat daje 357 miliona eura

Komisija je 7. juna 2017. godine donijela odluku o dodjeli 357 miliona eura iz sredstava kohezijske politike za gradnju Pelješkoga mosta, kojim će se najjužniji dio zemlje i grad Dubrovnik povezati s ostatkom Hrvatske.

S tim iznosom EK-a sufinansira 85 posto projekta.

Lovrinović, zastupnik stranke Promijenimo Hrvatsku, ranije u utorak je izjavio da, po njegovim saznanjima, EK-a traži rješavanje granice na moru između Hrvatske i Bosne i Hercegovine prije “realizacije gradnje”.

“Po našim saznanjima, EK-a pisanim putem zahtijeva rješavanje granice na moru između Hrvatske i Bosne i Hercegovine prije realizacije gradnje”, rekao je on na vanrednoj konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.

SDA protiv, HDZ BiH za gradnju mosta

Ministri iz Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, kao i članovi Kolegija dva doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine iz tih stranaka, protekle godine su slali pisma suprotnog sadržaja institucijama EU-a.

Jedni (SDA) navode da se most na jugu Hrvatske ne može graditi bez riješenog pitanja granice i slobodnog prolaza između dvije zemlje, a drugi (HDZ BiH) da to nije zvaničan stav institucija Bosne i Hercegovine.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine se ranije zvanično usprotivio izgradnji Pelješkog mosta, i to usvajanjem Deklaracije, koju je podržala većina parlamentarnih stranaka.

Izvor: Agencije