Grabar-Kitarović: Hrvatskoj se nameću ustaštvo i fašizam

Grabar-Kitarović poručuje kako se 'Drugi svjetski rat ne može izjednačavati s Domovinskim ratom' (EPA)

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović tvrdi da se “Hrvatskoj nameće nekakav uteg ustaštva i fašizma”, no i ponavlja kako se ploču s ustaškim pozdravom “Za dom spremni” u Jasenovcu “ne može samo tako ukloniti ako je ni sam zakon ne zabranjuje”.

“Ploča nije usmjerena na ono što se dogodilo u Jasenovcu u Drugom svjetskom ratu, što duboko poštujem. Ako smo pravna država, onda poštujemo svoje zakone. Ukoliko je statutom HOS-a to bilo regulirano godinama, a prije toga nisu reagirali ni moji prethodnici niti prethodne vlade, zašto sad to najednom postaje problem? Treba isto tako odati dužno poštovanje prema jedanaestorici mladića koji su poginuli braneći Hrvatsku i Jasenovac”, poručila je Grabar-Kitarović u intervjuu Novoj TV.

Dodala je kako je jasnije nego bilo tko u Hrvatskoj osudila sve totalitarne ideologije i vrlo jasno se odredila prema Jasenovcu, ali i istaknula kako neće dopustiti da se “okrene pila naopako” i izjednačuje Drugi svjetski rat s Domovinskim ratom” te radi umjetna podjela u društvu na one koji su bili na strani antifašizma i one koji su na strani Domovinskog rata.

“To apsolutno ne isključuje jedno drugo. Neću dopustiti da se pljuje po hrvatskim vrijednostima i Hrvatskoj nameće nekakav uteg ustaštva i fašizma, jer to je upravo ono što pokušavaju neki u našim susjednim zemljama kako bi diskreditirali Hrvatsku”, rekla je hrvatska predsjednica.

“Neću dopustiti nikome da vrijeđa Hrvatsku, niti da vrijeđa branitelje koji su se borili za slobodnu demokratsku Hrvatsku, a ne ni za kakve aveti prošlosti”, dodala je.

‘Ne raste netolerancija’

Ne slaže se ni da u hrvatskom društvu raste netolerancija, već upravo suprotno, iako pred svima, ustvrdila je, u tome ima još puno posla jer u društvu, nažalost, još ima govora mržnje. Odbacuje i prozivke da često među posljednjima osuđuje nasilje, te ističe kako reagira uvijek, sukladno informacijama kojima raspolaže. 

“Bilo kakav govor mržnje, bilo kakva netolerancija i govor mržnje koji osjećam i prema institucijama i prema sebi samoj, isto tako očekujem od odgovarajućih institucija da reagiraju, pa i od cijelog društva, da se konačno uljudimo i počnemo jedni prema drugima postupati s tolerancijom i poštovanjem”, naglasila je.

Za svoje važno predizborno obećanje, za koje tvrdi da ga je ispunila, navela je koncept zajedništva koje je “počelo dominirati u hrvatskom javnom diskursu, za razliku od ranijih podjela”. “Čvrsto bih stala na tome da više nema toliko onih uvreda, ponižavanja, nema toliko podjela, počeli smo se konačno fokusirati na egzistencijalna pitanja, a ne na ideološka. To je bio jedan od mojih temeljnih ciljeva”, istaknula je.

Navela je i kako je bila “jamac stabilnosti u ove dvije turbulentne godine mandata”, ističući kako su procesi u tom razdoblju, u kojem su se promijenile čak tri vlade, mogli krenuti i u nekom drugom smjeru da je podlegla političkim pritiscima.

Izvor: Agencije