Gubici u milijardama zbog tursko-ruskog spora

Politička zategnutost, koja je uslijedila nakon što je Turska oborila ruski borbeni avion jer je narušio njen zračni prostor, utječe i na međusobnu trgovinu. Al Jazeerin reporter Harun Karčić posjetio je Istanbul, gdje se susreo s dugogodišnjim prodavačem odjeće Nurhanom Basaranom. Kao i ostali trgovci u tom dijelu grada, najviše posluje s Rusima, ali politička kriza između dvije zemlje utječe na trgovinu. Nurhan bilježi velike gubitke.

“Imam gubitak od čak 80 posto zbog pogoršanih odnosa s Rusijom, jer sam najviše prodavao njima. Oni su nametnuli sankcije na naše proizvode, na voće i povrće i na turističke aranžmane za Tursku. Vidjet ćemo ko će na kraju pobijediti, a ko izgubiti, ali trenutno je situacija loša. Nadam se da će [ruski predsjednik Vladimir] Putin i [predsjednik Turske Recep Tayyip] Erdogan uskoro riješiti taj problem”, kaže.

Nije jedini. Ulicama Istanbula bi u normalnim okolnostima vrvjeli ruski turisti i kupci tekstila, ali sada su prazne.

“Nurhan Basaran samo je jedan od nekoliko stotina turskih biznismena koji bilježe gubitke od početka krize između Ankare i Moskve. Rečenica koju sam najčešće čuo od vlasnika radnji ovdje je: ‘Rus yok, para yok’, u prevodu: ‘Ako nema Rusa, nema ni novca'”, javlja Karčić.

Dvije zemlje značajni su ekonomski partneri. Turska kupuje plin i sirovine od Rusije, a Rusi gotove prehrambene proizvode, voće i povrće od Turske. Svake godine blizu četiri miliona Rusa ljetuje u Turskoj. Prošle godine je obim njihove međusobne trgovine iznosio blizu 31 milijardu eura.

Saradnja je neophodna

Međusobna ekonomska ovisnost i povezanost te dvije zemlje, smatraju poznavaoci prilika, ne dopušta dugoročno odsustvo saradnje.

“Nijedna strana ne može nastaviti ovaj ekonomski rat. Ali, u slučaju da bude nastavljen, Turska neće biti u tolikom gubitku kao Rusija, jer je ona već pod sankcijama Evropske unije. Ovdje je Partija pravde i razvoja tek pobijedila na izborima, bit će na vlasti još četiri godine i ima mnogo fleksibilnosti. Međutim, ne smatram kako je logično za bilo koju stranu da nastavi ovaj besmisleni ekonomski rat”, ukazuje novinar Firat Erez.

Trenutno hladni odnosi Rusije i Turske ne pokazuju znakove skorijeg otopljavanja. Moskva zahtijeva izvinjenje, a Ankara to odbija. Nakon zračnog, i nedavni incidenti na moru ukazuju na to da situacija može eskalirati u svakom trenutku. Ipak, neke političke analize upozoravaju da brzo rastuća turska ekonomija može zabilježiti i znatne gubitke zbog zatvaranja ruskog tržišta.

“Ovo je ozbiljan raskol dvije moćne države. Da, Rusi su jači i veći, ali ova kriza utječe na brojne stvari. Trgovinski embargo koji je nametnula Rusija na turske proizvode mnogo će naštetiti Turskoj. Mnogi u vladi te zemlje kažu da ih to neće pogoditi, i u nekoj mjeri su upravu. Ruski embargo neće oboriti tursku ekonomiju na koljena, ali će spriječiti rast. A Turska ima planove postići određen ekonomski rast do 2023. godine. Ovaj ruski embargo znači da gubi ogromno tržište”, upozorava politički analitičar Suraj Sharma.

Dok predsjednici Putin i Erdogan ne riješe međusobne probleme, prodavači tekstila u istanbulskom kvartu Laleli, očito, neće viđati ruske kupce.

Izvor: Al Jazeera