Guterres: Sporazum s Iranom sprečava rat

'Sporazum se ne smije ukinuti osim u slučaju da postoji dobra alternativa', rekao je prvi čovjek UN-a (EPA)

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres upozorio je da je protiv toga da se međunarodni sporazum o iranskom nuklearnom programu stavi izvan funkcije osim ako ne postoji dobra alternativa.

Američki predsjednik Donald Trump prijeti povlačenjem iz sporazuma, što je dovelo do diplomatskih tenzija s Iranom, ali i s američkim saveznicima koji žele očuvati sporazum.

Trump se do 12. maja treba izjasniti hoće li Sjedinjene Američke Države ostati u sporazumu, prenosi Hina.

“Ako jednog dana bude postojao bolji sporazum koji bi ga zamijenio, onda dobro, ali ne smijemo ga ukinuti osim u slučaju da imamo dobru alternativu”, rekao je Guterres.

Također je rekao da postoji rizik od rata ako se ne očuva sporazum, koji je nazvao “važnom diplomatskom pobjedom”.

Netanyahuove tvrdnje

Generalni sekretar UN-a reagirao je samo nekoliko dana nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu u ponedjeljak predstavio, kako tvrdi, dokaze da je Iran nastavio prikupljati znanja o nuklearnoj tehnologiji i nakon potpisivanja sporazuma sa svjetskim silama 2015. godine, koji je trebao ograničiti iranski nuklearni program te je pozvao Washington da odbaci taj sporazum.

Evropski saveznici, među kojima su Francuska, Velika Britanija i Njemačka, u međuvremenu su naglasili da je očuvanje sadašnjeg sporazuma s Iranom najbolji način da se ta zemlja spriječi u razvoju nuklearnog oružja.

Generalni sekretar govorio je i o pitanju Sjeverne Koreje, naglasivši da je optimističan nakon nedavnih diplomatskih poteza Pjongjanga, Seula i Washingtona.

“Optimističan sam. Mislim da sada stvari idu prema smislenim pregovorima”, rekao je u istom intervjuu.

“To je u interesu Sjeverne Koreje, koja je drastično pogođena sankcijama, u interesu je Južne Koreje, kojoj trebaju mir i sigurnost, u interesu je Kine, koja je uvijek bila protiv nuklearizirane Sjeverne Koreje, ali i željela dobar sigurnosni okvir u regiji, u interesu je SAD-a jer je za SAD denuklearizacija Korejskog poluotoka uvijek bila glavni cilj.”

Izvor: Agencije