Hrvatska: Neprihvatljive i apsurdne kontrole na granici

Gužve, Kolone, Granica, Hrvatska, Slovenija, Bregana
Predsjednica Hrvatske upozorava na moguć udar na ljetni turizam (Davor Višnji? / Pixsell)

Premijer Andrej Plenković najavio je u četvrtak da će Hrvatska iskoristiti sva moguća sredstva kako bi riješila problem gužvi na graničnim prijelazima nakon što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović poručila europskim čelnicima da je kontrola na granicama apsurdna.

“Za Hrvatsku, zemlju koja se priprema za Schengen i želi dati svoj doprinos u borbi protiv terorizma jednostavno je neodrživa ovakva provedba uredbe na granici s članicama EU, čija je članica i Hrvatska”, rekao je Plenković na sjednici vlade.

Taj problem “za nas kao turističku zemlju u kojoj turizam ima 18 posto udjela u BDP-u, a i uopće za jedno normalno funkcioniranje prometa i sigurnosti, ne može biti prihvatljiv”, naglasio je Plenković.

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ranije je upozorila europske čelnike da je Slovenija načinom primjene strožih kontrola na vanjskim granicama EU-a uzrokovala višesatne zastoje na graničnim prijelazima i pozvala ih da se na granicama Hrvatske i drugih država članica hitno omogući nesmetan protok ljudi i roba, kao i dosad.

U pismu predsjednicima Europskog vijeća, Europskog parlamenta i Europske komisije Donaldu Tusku, Antoniju Tajaniju i Jean-Claudeu Junckeru, Grabar-Kitarović upozorava da je europska uredba o strožim kontrolama već u prvom slučaju primjene, za vrijeme pojačanog broja prelazaka granice tijekom Uskrsa, ukazala na nekoliko problema i boji se da bi takvo postupanje ljeti moglo negativno utjecati na dolazak gostiju u Hrvatsku.

Europska komisija: Spremni smo pomoći

Europska komisija nema posebnog komentara na pismo hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, ističući da je spremna pomoći svim zemljama članicama u provedbi novih mjera sustavnih provjera na graničnim prijelazima kako bi se ispunili sigurnosni ciljevi uredbe o provjerama i istodobno izbjegli negativni učinci na protočnost prometa, izjavila je u četvrtak glasnogovornica Komisije.”Nemamo posebni komentar u vezi s pismom. Primili smo ga i odgovorit ćemo na njega”, izjavila je glasnogovornica Mina Andreeva.

Grabar-Kitarović navodi da je način na koji je Slovenija primijenila uredbu uzrokovao višesatne zastoje na graničnim prijelazima s Hrvatskom, “uz niz izravnih i trenutnih, ali i neizravnih i potencijalno dugoročnih posljedica, pogotovo ako bi se takav način primjene uredbe nastavio”.

Prepreka slobodnom kretanju

Državljani članica EU, suočeni s uvođenjem sustavnih kontrola na granici između Hrvatske i Slovenije, iskazali su izrazito nezadovoljstvo takvom novom praksom, posebno dužinom čekanja na graničnu kontrolu, stoji u pismu objavljenom u četvrtak na internetskim stranicama predsjedničina ureda.

K tome, dodaje predsjednica, između Hrvatske i Slovenije “stvorila se prepreka slobodnom kretanju osoba kakva postoji na vanjskim granicama EU-a, a ne na onoj između dviju država članica”.

“Moram naglasiti kako se državljani Hrvatske ovih dana pitaju kako to da im je bilo lakše ući u Sloveniju i u EU dok Hrvatska nije bila članica Unije nego sada kada jest. To je zaista apsurd!”, ističe Grabar-Kitarović.

Kaže da je takvo postupanje Slovenije “u hrvatskoj javnosti stvorilo dojam ostvarenja neodgovornih najava nekih slovenskih političara kako Slovenija može prema Hrvatskoj poduzeti određene mjere i onemogućiti dolazak turista kao odgovor, svojevrsno sredstvo prisile ili retorzije, na stajalište Hrvatske u vezi arbitražnog postupka koji Hrvatska smatra nepovratno kompromitiranim i iza nas”.

“Naglasila bih i u ovoj prigodi kako Hrvatska želi sa Slovenijom izgrađivati što bolje odnose”, dodaje predsjednica.

Napominje i da istodobno, tijekom proteklih uskrsnih blagdana, na granici Hrvatske s drugom članicom EU – Mađarskom, nije bilo većih problema unatoč također pojačanom prometu.

“Osim toga, pribojavam se kako bi očekivanje istovjetnog postupanja na unutarnjim granicama EU-a, posebice između Hrvatske i Slovenije, za vrijeme nadolazećih ljetnih praznika moglo imati značajnog učinka na odluku mnogih državljana članica Unije, tradicionalnih gostiju koji u velikom broju dolaze upravo automobilima, i ove godine otići na ljetovanje u Hrvatsku, što bi onda pridonijelo i padu društvenog proizvoda obzirom da turizam čini blizu 20 posto u njegovom sastavu”, stoji u pismu predsjednice.

Hitno riješiti problem

Stoga poziva europske čelnike da se zauzmu za žurno iznalaženje rješenja da se na granicama Hrvatske i drugih država članica EU-a, “dakle unutarnjim granicama Unije, primijeni režim graničnih kontrola koji će omogućiti nesmetan protok osoba i roba, kao i dosad”.

“Željela bih naglasiti kako sve navedeno ni na koji način ne dovodi u pitanje spremnost Hrvatske na puno provođenje pravne stečevine EU-a, pa i one glede schengenskog zakonodavstva, posebice imajući u vidu nastojanja Hrvatske da postane članicom schengenskog prostora u što skorijem razdoblju, ali i dužnost svih država članica i institucija EU-a da osiguraju sigurnost naših građana. Hrvatska svoje vanjske granice nadzire ujedno i kao granicu EU-a, uključujući nadzor protoka osoba i roba iz trećih zemalja”, zaključuje predsjednica u pismu Tusku, Tajaniju i Junckeru.

Izvor: Agencije