Iračka vojska ulazi u Falluju, počele ulične borbe

Iračke specijalne snage pokrenule su napad na jedno od najvažnijih uporišta grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL), Fallujah, kao dio kontranapada u Iraku i susjednoj Siriji.

Pozivajući se na komandante, agencije su potvdile da je napad počeo u jutarnjim satima u ponedjeljak. Ofanziva je pokrenuta sa tri različite strane. 

Eksplozije i pucnjava čuju se u južnom dijelu Falluje, Naimiyi, potvrdio je Rueters.

Ofanziva je uslijedila dan nakon što borbe koje su vođene u nedjelju izazvale novi egzodus hiljada očajnih civila iz okolnih područja i duboku zabrinutost za mnoge koji su zarobljeni na bojištima.

Glavni komandant operacije u Faluji, Abdelwahab al-Saadi, izjavio je da će antiterorističke jedinice za nekoliko sati ući u grad.

Operacija koja traje sedmicu dana usmjerena je ka zauzimanju sela i ruralnih područja oko Falluje, 50 kilometara udaljene od Bagdada.

“Neću vam reći za nekoliko sati, ali je pad Falluje će se dogoditi vrlo brzo”, rekao je za iračku televiziju Hadi al-Ameri, viši komandant u paravojnim jedinicama Narodna mobilizacija.

Zarobljeni civili

Angažman specijalnih snaga označava početak faze urbane borbe u gradu u kojem su američke snage 2004. godine vodile neke od svojih najtežih borbi nakon Vijetnamskog rata.

Norveško vijeće za izbjeglice (NRC) saopćilo su da je samo 3.000 od 50.000 stanovnika Falluje uspjelo pobjeći iz tog grada od 21. maja.

Najveći val do sada stigao je u subotu navečer, navodi NRC, ali se veći priliv može pokrenuti kada se intenziviraju ulične borbe između specijalnih snaga i ISIL-a.

“Naši resursi u kampovima su sada vrlo napeti. Ako se broj izbjeglica poveća možda nećemo biti u mogućnosti pružiti dovoljno pitke vode za sve”, rekao je Nasr Muflahi, direktor NRC-a za Irak.

Dvostruka ofanziva

Kurdski i arapski borci su, uz podršku SAD-a, pokrenuli ofanzivu na ISIL sjeverno od njegovog sirijskog uporišta Raqqe, dok su iračke snage udarile na grad Falluju.

SAD i njihovi saveznici su se fokusirali na Raqqu, Falluju i eventualno Mosul u pokušajima da poraze ISIL, ali eksperti tvrde da će kopneni napori vjerovatno biti komplicirani i dugotrajni, navodi AFP.

Da bi definitivno porazili ISIL, ocjenjuje francuska agencija, irački i sirijski borci će morati da se pozabave lokalnim problemima, sektaškom politikom i etničkim podjelama.

Izvor: Al Jazeera i agencije