Jemenski pobunjenici pristali na povlačenje iz Hodeidaha

Delegacije su razmijenile spiskove s oko 16.000 zarobljenika (EPA)

Pobunjenički pokret Husi pristao je na povlačenje iz Hodeidaha, lučkog jemenskog grada na obali Crvenog mora, koji je u proteklih nekoliko sedmica bio poprište žestokih sukoba i velike humanitarne krize.

Član delegacije pokreta Husi na mirovnim pregovorima u Švedskoj Jamal Amir za Anadoliju je kazao da je taj pokret pristao na zahtjev da povuče svoje borce iz Hodeidaha.

“Odobrili smo plan da se, pod nadzorom Ujedinjenih naroda, iz Hodeidaha povuku sve naoružane strane i da se u gradu proglasi primirje”, rekao je Amir.

Isti izvor je kazao da su pobunjenici pristali na plan da kontrolu nad lukama u Jemenu, uključujući i onu u Hodeidahu, preuzmu snage UN-a.

Plan o okončanju opsade Taiza

Amir je, također, rekao da će na narednom sastanku biti razgovarano o planu okončanja opsade grada Taiza.

On je dodao da su pobunjenici Husi već bili pristali na taj dogovor, ali da ga je odbila “delegacija Rijada”, kako naziva delegaciju Vlade Jemena.

Delegacija UN-a, kao moderator mirovnih pregovora u Švedskoj, ponudila je nacrt rješavanja pet glavnih problema u Jemenu, uključujući okončanje sukoba u Taizu i Hodeidahu i radu Centralne banke.

Amir je kazao da je delegacija Vlade Jemena odbila sve UN-ove prijedloge koje je specijalni izaslanik za Jemen Martin Griffiths ponudio.

On je pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši dodatni pritisak na jemensku Vladu kako bi rat u toj zemlji bio okončan.

Delegacije su u srijedu razmijenile spiskove s oko 16.000 zarobljenika, koji bi trebali biti oslobođeni razmjenom, koju će u drugoj polovici januara nadzirati Međunarodni komitet Crvenog križa.

Pregovori počeli 6. decembra

Jemen je poprište duboke političke i sigurnosne krize, koja je krajem 2014. godine eskalirala u građanski rat.

Aktuelni mirovni pregovori u Švedskoj počeli su 6. decembra.

Pobunjenički pokret Husi kontrolira glavni grad Sanu i još nekoliko važnih regija u zemlji, a međunarodno priznata Vlada Jemena djeluje iz lučkog grada Adena.

Konflikti u Jemenu dodatno su pojačani u martu 2015. godine, kada je Saudijska Arabija sa saveznicima počela izvoditi zračne napade na položaje pobunjenika.

U ratu je uništena infrastruktura, uključujući zdravstvo, vodovodnu mrežu i kanalizaciju, što je navelo UN da opiše situaciju u toj zaljevskoj zemlji kao jednu od najgorih humanitarnih katastrofa modernog vremena.

Izvor: Agencije