LE: Partizan, Rijeka i Dinamo u grupnoj fazi

Škuletić je bio dvostruki strijelac za Partizan u Bakuu, a dobio je crveni karton na kraju meča (Getty Images)

Nogometaši beogradskog Partizana, zagrebačkog Dinama i Rijeke u četvrtak su potvrdili plasman u grupnu fazu Lige Evrope, čiji je žrijeb na programu sutra u Monaku sa početkom u 13 sati.

Nakon prošlosedmične pobjede od 3:2 na stadionu u Humskoj protiv azerbejdžanskog Neftcija, “Crno-beli” iz Beograda su u Bakuu slavili sa 2:1. Igrači Partizana su poveli u 24. minuti preko Škuletića, da bi 34 minute kasnije domaći poravnali golom Wobaya. Konačnih 2:1 postavio je Škuletić, a u ovom meču viđena su i četiri crvena kartona.

Kod domaćih su isključeni Webnje (86), Ramos (90+3) i Caue (90+4), a kod Partizana dvostruki strijelac Škuletić (90+4).

Nastavak takmičenja izborila je i Rijeka. Hrvatski predstavnik sa 3:0 je, kao gost, savladao moldavski Sheriff Tiraspol, a strijelci su bili Moreira (29, autogol), Kramarić (44), Moises (61). U prvom duelu prošle sedmice bilo je 1:0 za tim sa Kantride.

Zagrebački Dinamo potvrdio je svoje mjesto među učesnicima grupne faze Lige Evrope pobjedom nad rumunskim Petrolulom od 2:1 na Maksimiru. Golove za domaćina postigli su Ćop u 22. i Antolić u šestoj minuti sudijske nadoknade utakmice, dok je strijelac za goste zabilježio Albin u 59. minuti.

U prvom meču u Rumuniji rezultat je glasio 3:1 za Dinamo.

Sreće Partizana, Rijeke i Dinama nisu bili splitski Hajduk, RNK Split i Sarajevo.

“Bili” su prošle sedmice izgubili 1:2 na gostovanju kod ukrajinskog Dnjipra, da bi u Splitu mreže mirovale (0:0).

I gradski rival Hajduka večeras je okončao svoju ovogodišnju evropsku priču. Nakon 0:0 u Hrvatskoj, italijanski Torino je slavio protiv RNK Splita sa 1:0, a jedini pogodak postigao je El Kaddouri u 27. minuti iz penala

Predstavnik Bosne i Hercegovine Sarajevo pretpio je težak poraz na gostovanju kod njemačke Borussije iz Monchengladbach od 7:0. Tri gola postigao je Hrgota (34, 67, 82), Hazard je zabilježio dva (74 penal, 90+2), a po jedan Hahn (20) i Xhaka (24). U prvom duelu Borussia je slavila sa 3:2.

Sve današnje utakmice:

Lokomotiv Moskva (Rusija) – Apollon (Kipar) 1:4 (prvi meč 1:1, dalje ide Apollon)

Krasnodar (Rusija) – Real Sociedad (Španija) 3:0 (2:3, Krasnodar)

Metalist Harkov (Ukrajina) – Ruch (Poljska) 0:0 (0:0, nakon produžetaka 1:0, Metalist)

Neftci Baku (Azerbejdžan) – Partizan (Srbija) 1:2 (2:3, Partizan)

Omonia (Kipar) – Dinamo Moskva (Rusija) 1:2 (2:2, Dinamo)

PAOK (Grčka) – Zimbru (Moldavija) 4:0 (0:1, PAOK)

Astra (Rumunija) – Lyon (Francuska) 0:1 (2:1, Astra)

Rostov (Rusija) – Trabzonspor (Turska) 0:0 (0:2, Trabzonspor)

Hajduk Split (Hrvatska) – Dnjipro (Ukrajina) 0:0 (1:2, Dnjipro)

Sachter Soligorsk (Bjelorusija) – PSV (Holandija) 0:2 (0:1, PSV)

Sheriff Tiraspol (Moldavija) – Rijeka (Hrvatska) 0:3 (0:1, Rijeka)

Maccabi Tel Aviv (Izrael) – Asteras Tripolis (Grčka) 3:1 (0:2, Asteras)

Twente (Holandija) – Karabakh Agdam (Azerbejdžan) 1:1 (0:0, Krabakh)

Feyenoord (Holandija) – Zorya (Ukrajina) 4:3 (1:1, Feyenoord)

Midtjylland (Danska) – Panathinaikos (Grčka) 1:2 (1:4, Panathinaikos)

Debrecen (Holandija) – Young Boys (Švicarska) 0:0 (1:3, Young Boys)

Rapid Beč (Austrija) – HJK (Finska) 3:3 (1:2, HJK)

Sparta Prag (Češka) – Zwolle (Holandija) 3:1 (1:1, Sparta Prag)

St Etienne (Francuska) – Kardemir Karabuk (Turska) 1:0 (0:1, nakon penala 4:3, St Etienne)

Torino (Italija) – RNK Split (Hrvatska) 1:0 (0:0, Torino)

Zurich (Švicarska) – Trnava (Slovačka) 1:1 (3:1, Zurich)

Borussia M. (Njemačka) – Sarajevo (BiH) 7:0 (3:2, Borussia)

Hull City (Engleska) – Lokeren (Belgija) 2:1 (0:1, Hull City)

Inter (Italija) – Stjarnan (Island) 6:0 (3:0, Inter)

Nacional (Portugal) – Dinamo Minsk (Bjelorusija) 2:3 (0:2, Dinamo Minsk)

Tottenham (Engleska) – AEL Limassol (Kipar) 3:0 (2:1, Tottenham)

Villareal (Španija) – Astana (Kazahstan) 4:0 (3:0, Villareal)

Club Brugge (Belgija) – Grasshoppers (Švicarska) 1:0 (2:1, Club Brugge)

Dinamo Zagreb (Hrvatska) – Petrolul (Rumunija) 1:1 (3:1, Dinamo)

Legia (Poljska) – Aktobe (Kazahstan) 2:0 (1:0, Legia)

Rio Ave (Portugal) – Elfsborg (Švedska) 1:0 (1:2, Rio Ave)

U grupnu fazu Lige Evrope direktno su se plasirali Dinamo Kijev (Ukrajina), Estoril (Portugal), Everton (Engleska), Fiorentina (Italija), Guingamp (Francuska), Sevilla (Španija) i Wolfsburg (Njemačka).

Također, u ovom takmičenju igrat će i poraženi timovi u play-offu Lige prvaka: Besiktas (Turska), Napoli (Italija), Copenhagen (Danska), Steaua Bukurešt (Rumunija), Salzburg (Austrija), Standard Lijež (Belgija), Aalborg (Danska), Slovan Bratislava (Slovačka), Celtic (Škotska) i Lille (Francuska).