LE: Poznati klubovi iz regije u drugom pretkolu

Na 16 stadiona širom Evrope nastupit će predstavnici regije (Arhiva)

Makedonska Shkendija prvi je tim iz regije Zapadnog Balkana koja je izborila drugo pretkolo Lige Evrope eliminiravši moldavsku Daciju iz Kišinjeva. Prošle sedmice su Makedonci sa slavili 3:0 na svom terenu, da bi večeras u moldavskoj bili još uvjerljiviji i pobijedili sa 4:0. Strijelci za Shkendiju bili su Alimi (32), Junior (44), Zejnulai (81) i Hasani (89).

Regionalni derbi igran je u Podgorici gdje je Zeta iz Golubaca dočekala sarajevski Željezničar. U Sarajevu je prošle sedmice bilo 1:0 za domaće, dok je večeras bilo 2:2. Golove za domaće postigli su Kukuličić u 29. i Krstović u 76. minuti, dok su strijelci za goste iz glavnog bh. grada bili Zakarić (32) i Lendrić (61)

Nastavak je potom izborio i osvajač Kupa Bosne i Hercegovine Široki Brijeg kojem je današnji remi 0:0 u Kazahstanu protiv Ordabasyja bio dovoljan nakon pobjede u prvom kolu (2:0).

U drugom pretkolu su i nogometaši Domžala koji su izbacili estonsku Floru. U Sloveniji je bilo 2:0 za domaće, a Slovenci su u Estoniji uspjeli preokrenuti od 0:2 na 3:2. Domaći su poveli golovima Beglarišvilija (2) i Ainsalua (22), no Firer je smanjio u 44, Ibričić iz penala izjednačio u 86. minuti, da bi konačnih 3:2 postavio Balkovec u 89. minuti.

U Skoplju je Rabotnički deklasirao Tre Penne (San Marino) sa 6:0 pogocima Sahitija (28), Najdenova (43, 59), Markoskog (71), te Velinova (82, 83). U prvom meču su Makedonci slavili sa 1:0, te sa ukupnih 7:0 izborili nastavak takmičenja.

Veliki broj golova viđen je u okršaju malteške Floriane i Crvene zvezde (3:3), no Beograđani su na svom terenu slavili sa 3:0, pa će se i oni naći u drugom pretkolu. Strijelci za domaće su bili Pisani (45+3), Vella (78) i Varela (84), dok su golove za Zvezdu dali Boakye (13 i 70), te Milijaš (76).

Sloveniju će u nastavku predstavljati i Gorica koja je izbacila armenski Shirak. Prošle sedmice je bilo 2:0 u Armeniji, dok je u Sloveniji večeras rezultat glasio 2:2 (Prljević 13-autogol, Osuji 90+2 – Kaba 34, Bičakčjan 56)

Jedini predstavnik Hrvatske u ovoj fazi takmičenja je Osijek, a on je bio više nego uvjerljiv protiv kluba UE Santa Coloma iz Andore. Prošle sedmice je bilo 2:0 za Osječane, da bi na svom terenu večeras postigli duplo više golova (Bockaj 56, 62, Ejupi 8, Barišić 40 penal).

Pobjedu iz prvog meča (1:0), kao i plasman u drugo pretkolo, večeras je potvrdila podgorička Mladost koja je u Azerbejdžanu savladala Gandzasar sa 3:0, a strijelci su bili Petrović (68), Kaluđerović (90+2) i Raičević (90+4).

Eliminirani timovi

Te sreće nije bila druga Mladost – predstavnik Srbije iz Lučana. U dva meča bolji je bio azerbejdžanski inter iz Bakua. Prošle sedmice u Srbiji je bilo 3:0, da bi Azerbejdžanci večeras slavili sa 2:0 golovima Denisa (23) i Hadžijeva (74).

Treći bh. predstavnik, Sarajevo, eliminiran je nakon penala u sudaru sa moldavskom Zarijom, meč u glavnom gradu BiH okončan je identičnim rezultatom kao i prvi – 2:1 za domaće. Sarajlije su poveli 2:0 golovima Hebibovića (13) i Kadušića (35, penal), dok je strijelac za goste bio Zaginailov u 60. minuti. U produžecima nije bilo golova, da bi pri realizaciji jedanaesteraca gosti bili precizniji.

Makedonski predstavnik Pelister je okončao svoju evropsku priču za ovu sezonu. Njega je u dvomeču eliminirao poljski Lech sa ukupnih 7:0. Nakon 4:0 u Poljskoj, danas je Lech slavio golovima Tralke (39), Jevtića (66) i Jozwiaka (77).

Eliminirana je i Vojvodina u dvomeču sa slovačkim Ruzomberokom. Predstavnik Srbije je u Novom Sadu prošle sedmice bio bolji (2:1), no večeras su Slovaci slavili golovima Kovačevića (67, autogol) i Masle (87).

Kraj takmičenja je i za kosovsku Prištinu koju je iz kvalifikacija za Ligu Evrope izbacio švedski Norrkoping sa ukupnih 6:0. Prošle sedmice u Švedskoj je bilo 5:0, da bi Šveđani bili bolji večeras rezultatom 1:0 (Andersson 71).

Finski VPS izbacio je ljubljansku Olimpiju, oba meča su okončana 1:0 u korist Finaca, a večeras je strijelac bio Strandvall u 66. minuti.

U drugom pretkolu neće biti ni crnogorske Sutjeske koju je izbacio bugarski Levski sa ukupnih 3:1 – rezultat zabilježen u prvom meču. U Nikšiću su večeras mreže mirovale.

Večerašnje utakmice regionalnih timova

Dacia Kišinjev (Moldavija) – Shkendija (Makedonija) 0:4 (prvi meč 0:3, dalje ide Shkendija)

Ordabasy (Kazahstan) – Široki Brijeg (BiH), 0:0 (0:2, Široki Brijeg)

Pelister (Makedonija) – Lech (Poljska) 0:3 (0:4, Lech)

Rabotnički (Makedonija) – Tre Penne (San Marino) 6:0 (1:0, Rabotnički)

Flora (Estonija) – Domžale (Slovenija) 2:3 (0:2, Domžale)

Gandzasar (Armenija) – Mladost Podgorica (Crna Gora) 0:3 (0:1, Mladost)

Inter Baku (Azerbejdžan) – Mladost Lužani (Srbija) 2:0 (3:0, Inter)

Ruzomberok (Slovačka) – Vojvodina (Srbija) 2:0 (1:2, Ruzomberok)

Priština (Kosovo) – Norrkoping (Švedska) 0:1 (0:5, Norrkoping)

Olimpija Ljubljana (Slovenija) – VPS (Finska) 0:1 (0:1, VPS)

Sutjeska (Crna Gora) – Levski (Bugarska) 0:0 (1:3, Levski)

Zeta (Crna Gora) – Željezničar (Bosna i Hercegovina) 2:2 (0:1, Željezničar)

Gorica (Slovenija) – Shirak (Armenija) 2:2 (2:0, Gorica)

Floriana (Malta) – Crvena zvezda (Srbija) 3:3 (0:3, Crvena zvezda)

Osijek (Hrvatska) – UE Santa Coloma (Andora) 4:0 (2:0, Osijek)

Sarajevo (Bosna i Hercegovina) – Zaria Balti (Moldavija) 2:1 (1:2, nakon penala dalje ide Zaria)