Liga Evrope: Liverpool pobjednik A grupe

Golom Jordana Hendersona Liverpool se popeo na čelo tabele (Getty Images)

U susretu 6. kola A grupe Evropske lige nogometaši Liverpoola su na gostovanju u Udinama pobijedili Udinese 1:0 i izborili plasman u šesnaestinu finala kao pobjednik grupe.

Pogodak odluke postigao je Henderson u 23. minuti.

Dalje ide i Anži, uprkos porazu na gostovanju kod Young Boysa 1:3.

Na kraju su Liverpool, Anži i Young Boysi imali po deset bodova, no od te tri ekipe najslabiji su Švicarci, koji su ispali.

Udinese je otpao i prije posljednjeg kola.

Dramatično je bilo i u grupi E, gdje su tri ekipe mogle dalje – Steaua, Stuttgart i Kopenhagen.

Na koncu “evropsko proljeće” dohvatili su Steaua i Stuttgart, premda su Njemci posve neočekivano kod kuće izgubili od otpisanog Moldea 0:1 golom Angana (45).

Stuttgart bi ispao da je Kopenhagen na svom terenu pobijedio rumunski sastav, no Steaua je, premda je od 49. minute igrala s igračem manje, odigrala 1:1.

Gosti su poveli sjajnim golom Rusescua (73), a izjednačio je Vetokele (87).

Viktoria Plzen je u dvoboju grupe B pobijedila Atletico Madrid 1:0, osvojivši prvo mjesto u grupi, dok Španci idu dalje kao drugoplasirani. Strijelac gola vrijednog tri boda bio je Procházka (26).

Dnjipro je potvrdio prvo mjesto u skupini F uvjerljivom pobjedom protiv AIK Stockhlma 4:0, a prvi gol na utakmici postigao je hrvatski reprezentativac Nikola Kalinić iz jedanaesterca u 20. minuti.

Kalinić je svladao bivšeg golmana Dinama Ivana Turinu, koji sada brani za švedski sastav.

Strijelci za Dnjipro bili su i Zozula (39, 52) i Kravčenko (86). Kalinić je na terenu proveo 57. minuta, dok je Ivan Stinić odigrao posljednje 32 minute.

U drugom susretu iz skupine PSV je u Napulju pobijedio Napoli 3:1, no taj susret nije imao rezultatsku važnost, jer je italijanski sastav ranije osigurao prolaz dalje.

Rezultati:

Grupa A: Udinese – Liverpool 0:1 (Henderson 23), Young Boys – Anži 3:1 (Zarate 38, Costanzo 52, Gonzalez 90, Akhmedov 45)

Grupa B: Hapoel Tel Aviv – Academica Coimbra 2:0 (Merey 58, Haman 80), Viktoria Plzen – Atletico Madrid 1:0 (Prochazka 26)

Grupa C: Limassol – Marseille 3:0 (Sa 41, Edmar 79, Junior 82), Fenerbahce – Monchengladbach 0:3 (Cigerci 23, Hanke 28, Jong 79)

Grupa D: Bordeaux – Newcastle 2:0 (Diabete 29, 73), Maritimo – Brugge 2:1 (Goncalo 19, Heldon 87, Rafaelov 85 – pen)

Grupa E: Copenhagen – Steaua 1:1 (Rusescu 79, Vetokele 87), Stuttgart – Molde 0:1 (Angan, 45)

Grupa F: Dnjipro – AIK 4:0 (Kalinić 20 – pen, Zozulya 39, 52, Kravchenko 86), Napoli – PSV 1:3 (Cavani 18, Matavz 30, 41, 60)

Grupa G: Racing – Basel 0:0, Sporting – Videoton odgođeno

Grupa H: Inter – Neftchi 2:2 (Livaja 9, 54, Sadikhov 52, Canales 89), Partizan – Rubin 1:1 (Marković 53, Rondon 59)

Grupa I: Athletic Bilbao – Sparta Prag 0:0, Lyon – Ironi Kiryat 2:0 (Sarr 15, Benzia 58)

Grupa J: Maribor – Lazio 1:4 (Kozak 16, Radu 32, Floccari 38, 51, Tavares 84), Tottenham – Panathinaikos 3:1 Adebayor 28, Dempsey 76, Defoe 82, Zeca 54)

Grupa K: Bayer Leverkusen – Rosenborg 1:0 (Riedel 65), Rapid – Metalist 1:0 (Alar 13)

Grupa L: Twente – Helsinborg 1:3 (Tadić 74, Đurđić 6, Bedoya 22, Sorum 67), Levante – Hannover 2:2 (Rodriguez 49, Iborra 90, Stindl 18, Ya 26)