Liga Evrope: Poraz Sarajeva, pobjeda Zvezde

U četvrtak se igraju se utakmice drugog pretkola kvalifikacija za Ligu Evrope, u kojima su nastupe zabilježili i klubovi iz regije.

U Splitu su nogometaši Hajduka svladali latvijski Skonto sa 2:0 (1:0). Strijelci su bili Ante Vukušić (34) i Dinko Trebotić (58).

Pomlađeni Hajduk protiv latvijskog Skonta sa optimizmom može ići na revanš. Splićani su imali inicijativu tokom cijelog meča, ali sa malo izglednih prilika.

Vojvodina i Široki brijeg su na svojim terenima uspjeli spasiti utakmice koje su se do posljednjih sekundi činile izgubljenom.

Litvanski klub Suduva poveo je protiv Vojvodine u 56. minuti preko Ricardasa Beniusisa, a Vojvodina je u 90. minuti izjednačila preko Aboubakara Oumaroua.

Široki brijeg je na svom terenu gubio protiv St. Patricksa od 12. minute, kada je mrežu širokobriježana zatresao Chris Fagan.

Od 43. minute Široki je igrao sa igračem manje, kada je isključen Mladen Jurčević.

U 90. minuti susreta konačnih 1:1 i nadu hercegovačkoj ekipi vraća Wagner Santos Lago.

Osijek je na svom terenu od Kalmara izgubio rezultatom 3:1.

Iako je hrvatski klub poveo preko Ivana Miličevića već u petoj minuti, nisu uspjeli zadržati prednost do kraja prvog poluvremena.

Daniel Mendes je postigao izjednačujući pogodak u 34. minuti.

Kola su krenula nizbrdo za domaćina u 63. minuti, kada je Marko Lešković dobio drugi žuti karton i morao napustiti igru.

Tri minute kasnije, Kalmar postiže drugi pogodak. Strijelac je bio Abiola Dauda. Dvije minute kasnije, u 68. minuti, Archford Gutu postavlja konačnih 3:1.

Slaven Belupo je već na domaćem terenu osigurao prolazak u treće pretkolo Evropske lige, a Koprivničanima je sve išlo naruku od samog početka susreta.

Hrvatska ekipa je u Koprivnici pobijedila sjevernoirski Portadown sa 6:0 (3:0).

Slaven je poveo autogolom Garryja Breena (1), a pogotke su još postigli Bušić (14, 33) i Rak (56, 72, 80).

Nikšički Čelik, koji je u prvom pretkolu izbacio Borac iz Banje Luke, izgubio je od Metalurga iz Donetska sa čak 0:7.

Golove za Metalurg postigli su Constantinos Makrides (17, 49), Gevorg Ghazaryan (36, 61, 86), Danilo (51) i Junior Moraes (78).

Metalurg iz Skoplja izgubio je u gostima od ekipe Ruch Chorzow rezultatom 1:3.

Revanši za sedam dana

Iako su u 69. minuti poveli preko Agrona Memedija, Metalurg je u posljednjih 20 minuta primio tri pogotka.

Strijelci za Chorzow bili su Arkadiusz Piech (74, 83) i Piotr Stawarczyk (90).

Nogometaši ljubljanske Olimpije protiv Tromsa iz istoimenog norveškog grada odigrali su bez golova, 0:0.

Fudbalski klub Sarajevo je na gostovanju u Sofiji protiv ekipe Levskog izgubio sa 0:1.

Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Simeon Raykov u 72. minuti susreta.

Nogometaši Crvene zvezde savladali su u Vitebsku ekipu bjeloruskog predstavnika Naftana sa 4:3 (3:0).

Strijelci su bili Gavrjuško u 47. iz penala i 68. i Žukovski u 76. za Naftan, a Kasalica u 9. i 69. i Milunović u 18. i 34. minutu za Crvenu zvezdu.

Uzvratne utakmice se igraju za sedam dana, 26. jula.