Liga Evrope: Sarajevo eliminiralo Levski

Huseinović u prodoru: Dvostruki strijelac u pobjedi Sarajeva (Klix.ba)

Nogometaši Sarajeva izborili su treće pretkolo Lige Evrope, savladavši sa 3:1 na svom terenu bugarski Levski i tako anulirali poraz od 0:1 iz Sofije.

Said Huseinović je doveo domaće u vodstvo u 12. minuti, a dvije minute kasnije Asmir Suljić je povisio 2:0 za “Bordo” tim. U 34. minuti, sudija Cristian Balaj iz Rumunije dosudio je jedanaesterac za goste, a siguran realizator bio je Basile De Carvalho.

Konačnih 3:1 postavio je Huseinović, koji je prešao četiri igrača Levskog, te loptu poslao pod prečku Plamena Ilieva.

Tim iz Sarajeva će u trećem pretkolu igrati protiv crnogorske Zete koja je na svom terenu savladala finski tim JJK Jyvaskyla sa 1:0, a jedini gol upisao je Boris Došljak u 82. minuti. Finci su slavili u prvom meču sa 3:2.

Poljski Ruch sa ukupnih 6:1 eliminirao je makedonski Metalurg iz Skoplja, a drugi predstavnik Makedonije je doživio sličnu sudbinu. Iako je Renova na gostovanju kod bjeloruskog Gomela slavila sa 1:0,  nije uspjela anulirati poraz od 0:2 iz prethodnog kola.

Čelik iz Nikšića na svom terenu je poražen sa 2:4 od ukrajinskog Metalurga iz Donjecka koji ide u treće pretkolo sa ukupnih 11:2.

Oba srbijanska predstavnika su izborila nastavak Lige Evrope. Vojvodina je kao gost savladala litvansku Suduvu sa 4:0 (prvi meč 1:1), dok je Crvena zvezda u Beogradu, teže nego očekivano, eliminirala bjeloruski Naftan. U prvom meču bilo je 4:3, dok je na Marakani rezultat glasio 3:3.

Slovenci su imali polovičan uspjeh. Mura je na gostovanju remizirala 1:1 sa CSKA iz Sofije, a dalje ide jer je prošle sedmice u Sloveniji bilo 0:0. Sa druge strane, Olimpija je nakon produžetka eliminirala Tromso. U oba susreta, rezultat je glasio 0:0, da bi u nastavku ekipa iz Ljubljane došla do gola.

Splitski Hajduk, nakon što je kod kuće slavio sa 2:0, na gostovanju kod latvijskog Skonta je poražen 0:1, no ukupnim rezultatom od 2:1 izborio je duel sa milanskim Interom. Osijek nije bio te sreće, švedski Kalmar je slavio sa 3:0 i sa ukupnih 6:1 prošao dalje. Treće kolo je izborio još jedan hrvatski predstavnik, Slaven Belupo koji je nadigrao Portdawn sa 4:2, a u prvom duelu u Koprivnici je pobijedio 6:0.

Rezultati revanš susreta drugog pretkola nogometne Lige Evrope (u zagradama su rezultati prvih utakmica, te koji tim ide dalje):

Dila Gori (Gruzija) – AGF Aarhus (Danska) 3:1 (2:1, Dila Gori)

Ordabasy (Kazahstan) – Rosenborg (Norveška) 1:2 (2:2, Rosenborg)

Shirak Gyumri (Armenija) – Bnei Yehuda (Izrael) 0:1 (0:2, Bnei Yehuda)

Gadzasar Kapan (Armenija) – Servette (Švicarska) 1:3 (0:2, Servette)

Metalurg Skopje (Makedonija) – Ruch (Poljska) 0:3 (1:3, Ruch)

KuPS Kupio (Finska) – Maccabi Netanya (Izrael) 0:1 (2:1, Maccabi)

Čelik Nikšić (Crna Gora) – Metalurg Donetsk (Ukrajina) 2:4 (0:7, Metalurg)

Aktobe (Kazahstan) – Milsami (Moldavija) 3:0 (2:4, Aktobe)

Elfsborg (Švedska) – Dacia Chisinau (Moldavija) 2:0 (0:1, Elfsborg)

Gomel (Bjelorusija) – Renova (Makedonija) 0:1 (2:0, Gomel)

Inter Turku (Finska) – Twente (Holandija) 0:5 (1:1, Twente)

Honved (Mađarska) – Anži (Rusija) 0:4 (0:1, Anži)

MyPa (Finska) – Rapid Bukurešt (Rumunija) 0:2 (1:3, Rapid)

Suduva (Litvanija) – Vojvodina (Srbija) 0:4 (1:1, Vojvodina)

Aalesund (Norveška) – KF Tirana (Albanija) 5:0 (1:1, Aalesund)

Anorthosis (Kipar) – Levadia (Estonija) 3:0 (3:1, Anorthosis)

Asteras Tripolis (Grčka) – Inter Baku (Azerbejdžan) 1:1, nakon produžetaka 2:1 (1:1, Asteras)

CSKA Sofija (Bugarska) – Mura (Slovenija) 1:1 (0:0, Mura)

Kalmar (Švedska) – Osijek (Hrvatska) 3:0 (3:1, Kalmar)

Ried (Austrija) – Sachter Soligorsk (Bjelorusija) 0:0 (1:1, Ried)

Tromso (Norveška) – Olimpija Ljubljana (Slovenija) 0:0, nakon produžetaka 1:0 (0:0, Tromso)

Zimbru (Moldavija) – Young Boys (Švicarska) 1:0, nakon produžetaka 1:1 (0:1, Zimbru)

Gent (Belgija) – Differdange (Luksemburg) 3:2 (1:0, Gent)

Senica (Slovačka) – APOEL (Kipar) 0:1 (0:2, APOEL)

Lech Poznan (Poljska) – Khazar Lenkoran (Azerbejdžan) 1:0 (1:1, Lech)

Plzen (Češka) – Rustavi (Gruzija) 2:0 (3:1, Plzen)

Sligo (Irska) – Trnava (Slovačka) 1:1 (1:3, Trnava)

Vitesse (Holandija) – Lokomotiv Plovdiv (Bugarska) 3:1 (4:4, Vitesse)

Zeta (Crna Gora) – JJK Jyvaskyla (Finska) 1:0 (2:3, Zeta)

Crvena zvezda (Srbija) – Naftan (Bjelorusija) 3:3 (4:3, Crvena zvezda)

Legia (Poljska) – Liepajas (Latvija) 5:1 (2:2, Legia)

Skonto (Latvija) – Hajduk Split (Hrvatska) 1:0 (0:2, Hajduk)

Videoton (Mađarska) – Slovan Bratislava (Slovačka) 0:0 (1:1, Videoton)

Portadown (Sjeverna Irska) – Slaven Belupo (Hrvatska) 2:4 (0:6, Slaven)

St. Johnstone (Škotska) – Eskisehirspor (Turska) 1:1 (0:2, Eskisehirspor)

St. Patricks (Irska) – Široki Brijeg (BiH) 1:1, nakon produžetka 2:1 (1:1, St. Patricks)

Sarajevo (BiH) – Levski (Bugarska) 3:1 (0:1, Sarajevo)

Admira (Austrija) – Zalgiris (Litvanija) 5:1 (1:1, Admira)

Hafnarfjordur (Island) – AIK (Švedska) 0:1 (1:1, AIK)

Thor Akureyri (Island) – Mlada Boleslav (Češka) 0:1 (0:3, Mlada Boleslav)