EURO 2016: Pobjeda Hrvatske, poraz BiH

'Vatreni' su na zagrebačkom Maksimiru slavili sa 2:0, a gosti su se prikazali u dobrom svjetlu (AP)

Nogometna reprezentacija Hrvatske domaćom pobjedom nad Maltom otvorila je kvalifikacije za Evropsko nogometno prvenstvo 2016. godine, dok je selekcija Bosne i Hercegovine pretrpjela poraz na svome terenu od Kipra.

“Vatreni” su na zagrebačkom Maksimiru slavili sa 2:0, a gosti su se prikazali u dobrom svjetlu.

Maltežani su od 31. minute igrali s igračem manje, kada je isključen Borg, no njihova mreža je ostala netaknuta sve do 46. minute, kada je precizan bio Modrić, dok je asistenciju upisao Srna.

Konačnih 2:0 postavio je rezervista Kramarić, na asistenciju Jelavića, u 81. minuti.

Kramarić je u igru ušao 14 minuta ranije.

Kipar slavio u Zenici

S druge strane, bh. “Zmajevi” su kvalifikacije počeli porazom od Kipra, koji je slavio u Zenici sa 2:1.

Domaći su duel na stadionu Bilino polje dobro otvorili i poveli već u 6. minuti kada je, na asistenciju Vršajevića, gol postigao Ibišević.

No, u posljednjoj minuti prvog dijela gosti su poravnali pogotkom Christofija koji je iskoristio asistenciju Aloneftisa.

Junak Kipra bio je Christofi, koji je po drugi put savladao domaćeg golmana Begovića u 73. minuti.

Izabranici Safeta Sušića su u 89. minuti imali priliku da izjednače.

Džeko je oboren u šesnaestercu Kipra, sudija je dosudio penal, ali je šut Pjanića odbranio Giorgallides.