Mundobasket: Slovenija i dalje neporažena

Najbolji je u redovima Slovenaca ponovno bio Goran Dragić (EPA)

Košarkaška reprezentacija Slovenije zabilježila je i treću pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj i tako se pridružila najboljim košarkašima Grčke, SAD-a i domaćina koji su do sada ostali neporaženi.

Slovenija je u trećem kolu pobijedila Južnu Koreju rezultatom 89:72 (19:21, 21:18, 30:17, 19:16), iako se prvo poluvrijeme poprilično mučila i bila vrlo izjednačena s protivnikom.

Najbolji je u redovima Slovenaca ponovno bio Goran Dragić, postigavši 22 poena i tome dodavši četiri asistencije, a uz rame mu je bio Alen Omić sa zabilježenih 13 poena te 11 uspješnih skokova. Koreju je predvodio Lee Jong-hyun s 12 poena i pet skokova.

Australija iznenadila Litvaniju

Prethodno je Australija, nakon pobjede Senegala nad Hrvatskom, priredila još jedno iznenađenje na Svjetskom košarkaškom prvenstvu u Španjolskoj, pobijedivši favoriziranu Litvu 82:75 (30:20, 17:8, 15:28, 20:19).

Australci su već do poluvremena stvorili velikih 19 koševa prednosti, Litva se u drugom poluvremenu uspjela vratiti u utakmicu, doći i do četiri poena zaostatka u 30. minuti, ali do potpunog preokreta nije došlo.

Joe Ingles bio je najbolji Australac na terenu, postigavši 18 poena, dok se kod Litvanaca izdvojio Renaldas Seibutis s 21 poenom.

U prvoj utakmici dana u skupini D reprezentacija Meksika, posve očekivano i bez puno problema, svladala je Angolu 79:55 (15:20, 21:15, 21:10, 22:10).

Najbolji pojedinac u ekipi pobjednika bio je Gustavo Ayon, koji je zabilježio 17 poena i 12 skokova, dok mu se priključio Hector Hernandez s 24 poena i pet skokova, dok je u redovima Angole najbolji bio Yanick Moreira s 13 poena i devet skokova.

Rezultati i poredak nakon trećeg kola u skupini D: Angola – Meksiko 55:79, Australija – Litva 82:75, Južna Koreja – Slovenija 72:89.

Ljestvica: Slovenija 3-0, Australija 2-1, Litva 2-1, Meksiko 1-2, Angola 1-2, Južna Koreja 0:3.

‘Dream Team’ očekivano

Svoje utakmice igrale su i reprezentacije u skupini C, gdje je američki “Dream Team” svladao Novi Zeland 98:71 (27:20, 30:15, 18:19, 23:17) te zabilježio i treću pobjedu na Mundobasketu.

Najučinkovitiji pojedinci u redovima SAD-a bili su Anthony Davis, koji je postigao 21 poen i imao devet skokova, te Kenneth Faried s 15 poena i 11 skokova, dok se među Novozelanđanima izdvojio BJ Anthony, zabilježivši 11 poena i tri skoka.

Prethodno su ukrajinski košarkaši, pobijedivši Tursku sa 64:58, napravili veliki korak prema plasmanu u osminu finala Svjetskog prvenstva.

Ukrajinci su do svoje druge pobjede u skupini C došli zahvaljujući precizno odigranoj završnici, u kojoj su pogodili gotovo sve šuteve.

Sve do posljednje četvrtine bila je to izjednačena utakmica, Ukrajinci su se odvojili na +7 u 38. minuti i u završnici košem odgovorili na svaku uspješnu akciju Turaka.

U posljednjoj utakmici večeri košarkaši Dominikanske Republike ostvarili su drugu pobjedu svladavši Finsku sa 74:68 i tako stigli nadomak plasmana u osminu finala.

Dominikansku Republiku do pobjede je predvodio Eloy Vargas s 18 poena i 13 skokova, dok je Petteri Koponen ubacio 23 poena uz devet asistencija za Fince.

Rezultati i poredak nakon trećeg kola u skupini C: Ukrajina – Turska 64:58, SAD – Novi Zeland 98:71, Finska – Dominikanska Republika 68:74.

Ljestvica: SAD 3-0, Ukrajina 2-1, Dominikanska Republika 2-1, Turska 1-2, Finska 1-2, Novi Zeland 0-3.

Izvor: Al Jazeera i agencije