NBA: Durant odveo Oklahomu do pobjede

Oklahoma do pobjede došla nakon dva produžetka (AFP)

Aktuelni NBA prvaci, košarkaši Miami Heata velikim su preokretom u posljednje četiri minute stigli do 91:86 domaće pobjede protiv Memphis Grizzliesa. Gosti su četiri minute prije kraja imali prednost od 84:77, ali Heat je do kraja susreta ostvario seriju 14-2 kojom je stigao do pobjede.

Ključnim se pokazao koš LeBrona Jamesa za 88-84, 24 sekunde prije kraja. Iako je Memphis u svom sljedećem napadu poentirao, gostujuća je odbrana potom izgubila iz vida Raya Allena koji je zakucavanjem 14 sekundi prije kraja vratio prednost na četiri razlike.

Allen je sa 18 koševa bio najefikasniji u ujednačenom napadu Heata, James je dodao 15 za pobjednike. Kod Grizzliesa najučinkovitiji je bio Zach Randolph sa 25 ubačaja i 14 skokova, a osim utakmice, ekipa iz Memphisa, možda, je na neko vrijeme izgubila i odličnog centra Marca Gasola zbog povrede lijevog zgloba.

Gasol je morao napustiti utakmicu sredinom treće četvrtine pri vodstvu svoje ekipe od 54:49, a do tog je trenutka ubacio 14 koševa i imao šest skokova. Miami je uvjerljivo drugi u Istočnoj konferenciji s omjerom pobjeda i poraza 47-20, dok je Memphis osmi na Zapadu sa 40-28, dok deveti Phoenix Sunsi imaju tek poraz više od njih u borbi za posljednje mjesto koje vodi u doigravanje.

Vodeći sastav Istoka Indiana Pacersi ostvarili su 51. pobjedu u sezoni savladavši u svojoj dvorani Chicago Bullse sa 91:79. Susret je bio riješen početkom treće četvrtine kada su domaći serijom 19-0 pobjegli na 63-45.

Lance Stephenson (15) bio je najefikasniji kod Pacersa, dok je Paul George lošu šutersku večer (3-13) nadoknadio “triple-double” učinkom od 10 koševa, 12 skokova i 10 asistencija. Jimmy Butler (17) i Joakim Noah (12, 13 skokova) predvodili su Bullse.

Zanimljivo u Torontu

San Antonio Spursi tim su s najboljim učinkom na Zapadu i u cijeloj ligi (52-16), a do svoje 12. pobjede zaredom, stigli su u Sacramentu gdje su uvjerljivo nadigrali domaće Kingse sa 99:79. Marco Belinelli (17) i Kawhi Leonard (15) bili su najefikasniji u redovima Spursa, dok Isaiah Thomas (18) i DeMarcus Cousins (15, 13 skokova) nisu uspjeli spriječiti poraz svoje ekipe.

Izuzetno zanimljivo bilo je u Torontu gdje je vodeća ekipa grupe Northwest Oklahoma City Thunder svladala domaće Raptorse, koji se nalaze na vrhu Atlantica, sa 119:118 nakon dva produžetka.

Fantastičnu utakmicu odigrao je Kevin Durant sa 51 košem, 12 skokova i sedam asistencija, a posebno se istaknuo u posljednjoj minuti kada je s dvije trice bio najzaslužniji što je zaostatak svoje ekipe od 110:118 pretvorio u pobjedu 119:118.

Nakon dvije Durantove trice, jednu je pogodio i veteran Derek Fisher, dok je John Salmons imao dva slobodna bacanja za Toronto kod rezultata 118:116, 9,7 sekundi prije kraja, ali je oba promašio i ponudio priliku gostima za preokret.

Durant je ubacio tricu 1,7 sekundi prije kraja, a u preostalom vremenu očajnički pokušaj DeMara DeRozana nije bio uspješan. Uz Duranta sjajan je za Thunder bio Reggie Jackson sa 25 ubačaja i 12 skokova, dok su kod Raptorsa najbolji bili DeRozan sa 33 koša, te Amir Johnson sa 25 koševa i 12 skokova.

New York Knicksi ostvarili su osmu pobjedu zaredom savladavši kao gosti Philadelphia 76-erse sa 93:92, a domaćima je to bio čak 23. poraz zaredom čime su izjednačili drugi najduži negativni niz u historiji lige, te ih još samo tri poraza dijele od izjednačenja neslavnog rekorda Cleveland Cavaliersa iz sezone 2010/11.

Knicksi su 5:15 minuta prije kraja vodili sa 91:74 i činilo se kako će mirno privesti susret kraju, ali su domaći serijom 16-1 stigli na 92:90, te su imali napad. No, izgubili su loptu, da bi potom Carmelo Anthony pogodio jedno od dva slobodna bacanja i pružio novu priliku Sixersima.

Ipak, šut za tricu Michaela Carter-Williamsa nije bio precizan, a polaganje Thaddeusa Younga sa sirenom nije imalo nikakvog učinka na konačni rezultat. Amare Stoudemire (22, 10 skokova) bio je najbolji kod Knicksa, koji su sada sve bliže osmom mjestu na Istoku, posljednjem koje vodi u doigravanje, a koje drže Atlanta Hawksi, dok je Carter-Williams (22, 13 skokova, 9 asistencija) bio nadomak “triple-doublea”.