NBA: Heat uvjerljiv protiv LA Clippersa

LeBron James je sa 30 poena postao prvi igrač u historiji Heata koji je postigao 30 ili više poena u četiri uzastopne utakmice (Getty Images)

Aktuelni prvaci američke NBA lige, košarkaši Miami Heata, odličnu formu dokazali su i u petak navečer, kada su na svom terenu s uvjerljivih 111:89 savladali vodeću ekipu divizije Pacifik, Los Angeles Clipperse.

Konačnih 22 razlike i ne pokazuje stvarni odnos snaga, jer su domaći vodili i sa 32 poena prednosti.

LeBron James je sa 30 poena postao prvi igrač u historiji Heata koji je postigao 30 ili više poena u četiri uzastopne utakmice, dok je Dwyane Wade dodao 20 za pobjednike.

Clippersima nisu pomogli niti povratnici u sastav Blake Griffin i Chris Paul – Griffin je za 24 minute ubacio 13 poena i sakupio pet skokova, dok je Paul za nešto manje od 20 minuta postigao samo tri poena i upisao dvije asistencije. Najefikasniji kod gostiju stoga je bio DeAndre Jordan sa 17 poena.

Detroit Pistonsi iskoristili su neigranje Tima Duncana i Emanuela Ginobilija, te savladali trenutno vodeći sastav lige San Antonio Spurse sa 119:109. Spursima je to prvi poraz nakon 11 pobjeda zaredom. Greg Monroe (26, 16 skokova) i Brandon Knight (24) predvodili su Pistonse, dok Tony Parker (31, 8 asistencija) nije mogao sam odvesti Spurse do uspjeha.

Iznenađenje u Indianapolisu

Prošlogodišnji finalisti Oklahoma City Thunder uvjerljivo su, na svom parketu, sa 127:96 svladali posljednji sastav Zapada, Phoenix Sunse. Gosti su se držali sve do minutu prije odlaska na poluvrijeme kada je rezultat bio 50:50, ali u nastavku su domaći odjurili do visokog vodstva. Kevin Durant (21) bio je najefikasniji kod Thundera, a Marcus Beasley (25) kod Sunsa.

Iznenađenje se dogodilo u Indianapolisu, gdje su Toronto Raptorsi pobijedili domaće Pacerse sa 100:98 nakon produžetka. Vodeći sastav divizije Central je 10 sekundi prije kraja četvrte četvrtine vodio sa 90:86, ali prvo je Amir Johnson šest sekundi prije kraja smanjio na 90:88, a potom sa sirenom i odveo dvoboj u produžetak nakon što je Rudy Gay presjekao neoprezno dodavanje Davida Westa.

Pobjedu kanadskom timu donio je Gay košem za konačnih 100:98 1,7 sekundi prije kraja. Gay (23), DeMar DeRozan (22) i Johnson (14, 14 skokova) bili su najbolji kod Raptorsa, a West (30) i George (26, 14 skokova) kod Pacersa.

Preokret “Jezeraša”

Los Angeles Lakersi su uspjeli, velikim preokretom u posljednjih 18 minuta, kao gosti nadigrati neiskusne Charlotte Bobcatse sa 100:93.

Domaći su u trećoj četvrtini imali i 20 poena prednosti, ali su „Jezeraši“ četvrtu četvrtinu riješili u svoju korist sa 31:15 i ostvarili važnu pobjedu u borbi za ulazak u doigravanje.

Kobe Bryant (20, osam asistencija, sedam skokova) je sve svoje poene ubacio u drugom poluvremenu, a dobre saradnike je imao u Earlu Clarku (17, 10 skokova) i Steveu Nashu (17), dok su najbolji kod Bobcatsa bili Byron Mullens (20, 12 skokova) i Greg Henderson (20, 10 skokova).

Rezultati: Utah Jazz – Chicago Bulls 89:93, Miami Heat – LA Clippers 111:89, Cleveland Cavaliers – Orlando Magic 119:108, Atlanta Hawks – New Orleans Hornets 100:111, Detroit Pistons – San Antonio Spurs 119:109, Minnesota Timberwolves – New York Knicks 94:100, Oklahoma City Thunder – Phoenix Suns 127:96, Memphis Grizzlies – Golden State Warriors 99:93, Houston Rockets – Portland Trail Blazers 118:103, Washington Wizzards – Brooklyn Nets 89:74, Indiana Pacers – Toronto Raptors 98:100 (produžetak) Charlotte Bobcats – LA Lakers 93:100.

Poredak: Istok, ATLANTIK: New York 32-16, Brooklyn 29-21, Boston 26-23, Philadelphia 21-27, Toronto 18-32, CENTRAL: Indiana 31-20, Chicago 30-20, Milwaukee 25-23, Detroit 19-32, Cleveland 16-32, JUGOISTOK: Miami 33-14, Atlanta 27-22, Washington 14-35, Orlando 14-36, Charlotte 11-38,

Zapad, SJEVEROZAPAD: Oklahoma City 38-12, Denver 32-18, Utah 28-23, Portland 25-25, Minnesota 18-29, PACIFIK: LA Clippers 35-17, Golden State 30-20, LA Lakers 24-27, Sacramento 17-33, Phoenix 17-34, JUGOZAPAD: San Antonio 39-12, Memphis 31-18, Houston 28-24, Dallas 21-28, New Orleans 17-33.