NBA: Neven Spahija na ‘All-Staru’

Trener Hawksa Mike Budenholzer je sa svojim pomoćnicima, među kojima je i Spahija, osigurao pravo vođenja Istoka (EPA)

Hrvatska košarka imat će barem jednog predstavnika na ovogodišnjem NBA “All-Star” vikendu, koji će biti održan u New Yorku 14. i 15. februara, a to je pravo već u srijedu navečer osigurao Neven Spahija, kao član stručnog štaba najbolje ekipe Istočne konferencije Atlanta Hawksa.

Atlanta je na svom parketu svladala Indiana Pacerse sa 110:91, ostvarivši tako 14. pobjedu zaredom, kojom je stigla na omjer pobjeda i poraza 35-8, što joj osigurava najbolji omjer na Istoku najmanje do 1. februara, kada se određuju treneri timova za revijalnu “All-Star” utakmicu.

Tako je trener Hawksa Mike Budenholzer sa svojim pomoćnicima, među kojima je od ove sezone i Spahija, osigurao pravo vođenja Istoka.

Do 14. pobjede zaredom Hawkse su predvodili Jeff Teague (17 poena, 11 asistencija) i Demarre Carroll (17 poena), dok je kod Pacersa, koji su izgubili šesti put zaredom, najefikasniji bio CJ Miles (18 poena).

Hrvatski reprezentativac Damjan Rudež je za Indianu igrao 20 minuta i postigao osam poena (šut iz igre 3-7, “trice” 1-3, slobodna bacanja 1-2), uz tri skoka i dvije asistencije.

Brooklyn Netsi su kao gosti svladali Sacramento Kingse sa 103:100, u utakmici u kojoj su umalo propustili vodstvo od 23 razlike.

U drugoj četvrtini Netsi su poveli sa 60:37, a Kingsi su minutu i po prije kraja stigli na minus dva (94-96).

Bogdanović 10, Teletović pet poena

No, tada je Joe Johnson pogodio “tricu” za 99-94, a isti je igrač u posljednjoj minuti pogodio sva četiri slobodna bacanja i tako spriječio preokret.

Brook Lopez (22 poena) je, ušavši sa klupe, bio najbolji strijelac Netsa, dok su Jarrett Jack i Johnson dodali po 16 koševa za pobjednike.

U sastavu Kingsa najbolji su bili DeMarcus Cousins (28 poena, 14 skokova) i Rudy Gay (25 poena).

Hrvatski reprezentativac u sastavu Netsa Bojan Bogdanović krenuo je u početnoj petorci te je za 30 minuta provedenih na terenu postigao 10 koševa (šut iz igre 3-10, “trice” 0-3, slobodna bacanja 4-4), uz tri skoka i jednu asistenciju.

Kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Mirza Teletović je nepunu 21 minutu na parketu ubacio pet poena (šut iz igre 2-5, “trice” 1-2), uz sedam skokova i jednu asistenciju.

Vodeći tim Zapada i čitave NBA lige Golden State Warriorsi ostvarili su novu, 17. uzastopnu domaću pobjedu, savladavši Houston Rocketse sa 126:113.

Do četvrte ovosezonske pobjede protiv Rocketsa Warriorse su standardno vodili Klay Thompson (27 poena) i Stephen Curry (22 poena, 10 asistencija), dok je James Harden (33 poena) bio najraspoloženiji kod gostiju.

U duelu vodećih timova Jugozapada i Atlantica, Memphis Grizzliesi su nadvisili Toronto Raptorse sa 92:86.

Ponovo je vrhunsku utakmicu za Memphis odigrao Marc Gasol (26 poena, sedam skokova, pet asistencija), a odlično ga je pratio Zach Randolph (19 poena, 13 skokova).

Westbrook ‘zaledio’ Washington

Kod Raptorsa su se istakli Louis Williams (21 poen) i Kyle Lowry (20 poena).

Zanimljivo je bilo u Phoenixu, gdje su domaći Sunsi umalo propustili plus 25 razlike (58:33) iz prvog poluvremena te na kraju slavili protiv Portland Trail Blazersa sa 118:113.

Blazersi su pri rezultatu 116:113 deset sekundi prije kraja imali loptu, ali je Damian Lillard stao na aut liniju prije nego što je uputio šut za “tricu” za poravnanje, a potom je Eric Bledsoe pogodio oba slobodna bacanja za konačnih 118:113.

Bledsoe (33 poena, 10 skokova, šest asistencija) i Isaiah Thomas (27 poena) bili su najbolji kod Sunsa, a Nicolas Batum (27 poena, 10 skokova), Wesley Matthews (22 poena) i Lillard (22 poena) kod Blazersa.

Odlična utakmica viđena je i u Washingtonu, gdje su domaći Wizardsi izgubili sa 103:105 od Oklahoma City Thundera nakon produžetka.

Pobjednički koš postigao je Russell Westbrook sjajnim polaganjem 0.8 sekundi prije kraja produžetka.

Westbrook je utakmicu završio sa 32 koša, dok je strijelce Thundera predvodio igrač rođen u Washingtonu Kevin Durant sa 34 poena.

Kod Wizardsa su najbolji bili Nene Hilario sa 24 poena i John Wall sa 18 koševa i 13 asistencija.

Rezultati: Sacramento Kings – Brooklyn Nets 100:103, Atlanta Hawks – Indiana Pacers 110:91, Washington Wizards – Oklahoma City Thunder 103:105 (produžetak), Detroit Pistons – Orlando Magic 128:118, Memphis Grizzlies – Toronto Raports 92:86, Minnesota Tumberwolves – Dallas Mavercks 75:98, New Orleans Pelicans – Los Angeles Lakers 96:80, Charlotte Hornets – Miami Heats 78:76, Cleveland Cavaliers – Utah Jaz 106:92, Philadelphia 76ers – New York Knicks 91:98, Phoenix Suns – Portland Trail Blazers 118:113, Golden State Warriors – Houston Rockets 126:113.

Poredak – Istočna konferencija – Atlantic: Toronto 27-15, Brooklyn 18-24, Boston 13-26, Philadelphia 8-34, New York 7-36. Central: Chicago 27-16, Cleveland 23-20, Milwaukee 21-20, Detroit 17-26, Indiana 15-29, Jugoistok: Atlanta 35-8, Washington 29-14, Miami 18-24, Charlotte 18-25, Orlando 15-30.

Zapadna konferencija – Sjeverozapad: Portland 31-12, Oklahoma City 22-20, Denver 18-24, Utah 14-28, Minnesota 7-34. Pacific: Golden State 34-6, Los Angeles Clippers 28-14, Phoenix 26-18, Sacramento 16-26, Los Angeles Lakers 12-31. Jugozapad: Memphis 30-12, Dallas 30-13, Houston 29-14, San Antonio 27-16, New Orleans 21-21.