NBA: Spursi se vratili pobjedama

Hrvatski košarkaški reprezentativci Bojan Bogdanović (24:58 minuta, osam poena, tri skoka) i Mario Hezonja (29 minuta, četiri koša, dva skoka, jedna asistencija) sa svojim su klubovima Brooklyn Netsima i Orlando Magicom u ponedjeljak navečer pretrpjeli nove poraze u NBA ligi.

Jokić: Bit ću još bolji

Nikola Jokić je izjavio da nije očekivao tako zapaženu ulogu u ‘rookie’ NBA sezoni i poručio da će nastaviti vrijedno raditi i napredovati.
‘Mnogo sam jači nego ranije, ojačao sam u svakom pogledu. Nastaviću vredno da radim da bih bio još bolji’, izjavio je nakon pobjede protiv Toronta.
Jokić je sadva rekorda karijere (27 poena i 14 skokova) bio najzaslužniji za prekid serije Reptorsa od 11 uzastopnih trijumfa.
Prethodni rekord bio mu je učinak protiv San Antonija krajem novembra – 23 poena i 12 skokova.
‘Saigrači su najzaslužniji za moj učinak, dobijao sam loptu, igrali smo jaku odbranu. Ovo je timska pobeda’, poručio je 20-godišnji Somborac.

Netsi su na svom terenu izgubili od Detroit Pistonsa sa 100:105, a Magic na gostovanju kod San Antonio Spursa sa 92:107, uz loš šuterski učinak.

Najbolji kod Pistonsa bio je Andre Drummond sa 21 poenom i 18 skokova, dok Netsima nije pomoglo 27 koševa Brooka Lopeza.

Nakon poraza od prvaka Golden State Warriorsa, kojim je prekinut njihov niz od 13 uspjeha, Spursi su se vratili pobjedama, rutinski savladavši Magic u svojoj dvorani.

Produžetak u Indianapolisu

Odličnu utakmicu odigrao je LaMarcus Aldridge koji se zaustavio na 28 poena, Patty Mills je dodao 22 koša kod pobjednika.

Košarkaš iz Srbije Boban Marjanović je za dva i po minuta na parketu postigao dva poena za Spurse.

Crnogorski reprezentativac Nikola Vučević sa 20 koševa i 10 skokova te Victor Oladipo sa 19 poena bili su najefikasniji kod Magica.

Prošlogodišnji finalisti Cleveland Cavaliersi, nakon punih šest godina i deset uzastopnih poraza, napokon su uspjeli kao gosti pobijediti Indiana Pacerse, a za slavlje od 111:106 bilo im je potrebno dodatnih pet minuta.

Pacersi su imali priliku pobijediti bez produžetka, ali u posljednjem napadu Monta Ellis nije uspio pogoditi obruč.

Novi triple-double Westbrooka

U dodatnih pet minuta ključni igrač bio je Kyrie Irving koji je šest od svojih 25 poena postigao u produžetku, a standardno dobar bio je LeBron James sa 24 koša i 12 skokova.

Watson privremeni trener Sunsa

Phoenix Sunsi su za privremenog trenera imenovali Earla Watsona (36), dosadašnjeg pomoćnika Jeffa Hornaceka, koji je u ponedjeljak dobio otkaz zbog niza loših rezultata.
Sunsi su izgubili 19 od 21 susreta i pali na omjer pobjeda i poraza 14-35.
Watson je proveo 13 sezona kao igrač u NBA ligi, ‘penzionirao’ se 2014. godine te je od ove sezone član stručnog štaba Sunsa.
Hornacek je na klupi Sunsa bio od maja 2013. godine.
U prvoj sezoni ostvario je omjer 48-34, u drugoj 39-43, da bi u ovoj bio još lošiji, pa se vodstvo kluba odlučilo na promjenu.

Kod Pacersa najefikasniji su bili George Hill sa 23 i Jordan Hill sa 17 poena.

Oklahoma City Thunder uvjerljivo je na svom terenu savladao Washington Wizardse sa 114:98, uz još jednu odličnu predstavu Russella Westbrooka.

On je sa 17 koševa, 13 skokova i 11 asistencija ostvario drugi uzastopni triple-double, a to mu je ujedno četvrti takav učinak u posljednjih deset utakmica, sedmi ove sezone te 26. u karijeri.

Najefikasniji u sastavu Thundera bio je Kevin Durant sa 28 poena, dok su kod Wizardsa bili Bradley Beal sa 18 te John Wall i Marcin Gortat sa po 17 koševa.

Sedam skokova Jusufa Nurkića

Denver Nuggetsi prekinuli su niz od 11 pobjeda Toronto Raptorsa, savladavši ih u svojoj dvorani sa 112:93.

Utakmicu karijere odigrao je mladi košarkaš iz Srbije Nikola Jokić koji je za 30 minuta na terenu postigao 27 koševa i dodao 14 skokova za Nuggetse.

Bh. reprezentativac Jusuf Nurkić je za 15 minuta na parketu ubacio četiri poena i dodao sedam skokova za Denver.

Rezultati: Indiana Pacers – Cleveland Cavaliers 106:111 (produžetak), Brooklyn Nets – Detroit Pistons 100:105, Atlanta Hawks – Dallas Mavericks 112:97, New Orleans Pelicans – Memphis Grizzlies 95:110, Oklahoma City Thunder – Washington Wizards 114:98, San Antonio Spurs – Orlando Magic 107:92, Denver Nuggets – Toronto Raptors 112:93, Utah Jazz – Chicago Bulls 105:96 (produžetak), Sacramento Kings – Milwaukee Bucks 111:104.

Poredak – Istočna konferencija – Atlantic: Toronto 32-16, Boston 27-22, New York 23-27, Brooklyn 12-37, Philadelphia 7-41. Central: Cleveland 35-12, Chicago 26-21, Detroit 26-23, Indiana 25-23, Milwaukee 20-30. Jugoistok: Miami 27-21, Atlanta 28-22, Charlotte 23-25, Washington 21-25, Orlando 21-26.

Zapadna konferencija – Sjeverozapad: Oklahoma City 37-13, Portland 23-26, Utah 22-25, Denver 19-30, Minnesota 14-35. Pacific: Golden State 44-4, Los Angeles Clippers 32-16, Sacramento 21-27, Phoenix 14-35, Los Angeles Lakers 9-41. Jugozapad: San Antonio 40-8, Memphis 29-20, Dallas 28-23, Houston 25-25, New Orleans 18-29.

Izvor: Al Jazeera