Nekoliko svjetskih plivačkih rekorda na OI

Tegovi, mač, streličarstvo

Tajlanđanka Sopita Tanasan osvojila je zlatnu olimpijsku medalju u dizanju tegova u kategoriji do 48 kg, podigavši ukupno 200 kilograma.

Ova je 22-godišnjakinja u olimpijskom debiju u Rio de Janeiru u trzaju podigla 92 kilograma i još 108 u izbačaju, u kojem nije uspjela u trećem pokušaju podići 110 kg. No, i to joj je bilo dovoljno za uvjerljivu pobjedu, jer je drugoplasirana Indonežanka Sri Wahyuni Agustiani podigla 192 kg (85+107). Bronza je pripala Japanki Hiromi Miyake sa 188 kg (81+107).

Mađarica Emese Szasz osvojila je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji, u disciplini mač, pobijedivši u finalu Italijanku Rossellu Fiamingo sa 15:13.

Za 33-godišnju reprezentativku Mađarske to je prvo zlatno odličje s velikih takmičenja, do kojeg je stigla u uzbudljivom finalnom obračunu s aktuelnom dvostrukom svjetskom prvakinjom. U borbi za bronzu, Kineskinja Yiwen Sun pobijedila je Francuskinju Lauren Rembi s 15:13.

Muška streličarska reprezentacija Južne Koreje osvojila je zlatnu medalju u Rio de Janeiru, pobijedivši u finalu sa 6:0 reprezentaciju SAD-a. Kim Woo-jin, Ku Bon-chan i Lee Seung-yun donijeli su svojoj zemlji peto ekipno zlato sa OI nakon što su najbolji bili na OI 1988, 2000, 2004 i 2008. godine.

Korejski su streličari bili bolji u svakom od tri seta (60:57, 58:57, 59:56) i savladali američki trojac Bradyja Ellisona, Zacha Garretta i Jakea Kaminskog. Bronza je pripala reprezentaciji Australije koja je u borbi za treće mjesto sa 6:2 (56:55, 56:53, 54:57, 59:54) bila bolja od reprezentacije Kine.

Mađarica Katinka Hosszu osvojila je prvo od planiranih pet olimpijskih zlatnih odličja u Rio de Janeiru na 400 metara mješovito, usput je postavila i novi svjetski rekord (4:26.36), što je već u kvalifikacijama na 100 metara prsno uspjelo i Britancu Adamu Peatyju (57.55), a u finalu štafeta 4×100 slobodno najbolji rezultat svih vremena ostvarile su i australske plivačice (3:30.65).

Ako je suditi prema prvom danu plivačkih takmičenja na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, na ovim će OI pljuštati svjetski rekordi.

Prvog je već u kvalifikacijama postavio Britanac Peaty koji je i do nastupa u Riju imao najbolje vrijeme u historiji (57.92). Kao što je bio u sjajnoj formi u bazenu, 21-godišnji Britanac je briljirao i u susretu s novinarima kojima je objasnio kako se osjećao za vrijeme svog olimpijskog debija.

„Startao sam prilično brzo, plivao lakoćom i isto tako se osjećao vraćajući. Kad sam čuo navijanje s tribina pomislio sam: ‘Zašto svi toliko viču, pa nema Brazilca u ovoj utrci'“, izjavio je Peaty te izrazio nadu da će u večernjem polufinalu biti još brži.

To se nije dogodilo, ali je i u polufinalu plivao 30 stotinki brže od svog prijašnjeg svjetskog rekorda.

Uspješna Australija

Za svjetski rekord u večernjem dijelu programa pobrinula se Hosszu. Mađarica je konačno dočekala svoj dan i na oOlimpijskim igrama. Višestruka svjetska prvakinja je sve do nastupa u Riju bila bez olimpijskih odličja, a prvo će joj biti još slađe. Zlato na 400 mješovito začinila je nestvarnim svjetskim rekordom (4:26.36), čime je za više od dvije sekunde nadmašila vrijeme Kineskinje Ye Shiwen (4:28.43) s OI 2012. u Londonu.

Na kraju dana australske su plivačice doplivale do zlata u štafeti 4×100 slobodno u vremenu novog svjetskog rekorda (3:30.65), a postavile su ga Emma McKeon, Brittany Elmslie, Bronte Campbell i Cate Campbell koja je u posljednjoj dionici uvjerljivo nadmašila američku zvijezdu Katie Ledecky. Bronzano odličje osvojila je kanadska štafeta.

Australija je s dva zlata najuspješnija plivačka nacija nakon prvog dana. Olimpijski debitant, 20-godišnji Mack Horton, slavio je na 400 metara slobodno ispred Kineza Suna Yanga koji je branio zlato iz Londona i silno bio razočaran kad je do cilja stigao kao drugi, zbog čega je uplakan otišao iz bazena.

Horton će imati priliku obogatiti svoju kolekciju olimpijskih odličja na 1.500 slobodno i u štafeti 4 x 200 slobodno.

Japanac Kosuke Hagino osvojio je svoje prvo olimpijsko zlato na 400 mješovito, čime je prekinut niz trijumfa američkih plivača u ovoj disciplini.

Pobjednik iz Londona Ryan Lochte i njegov zlatni prethodnik Michael Phelps nisu se kvalificirali za nastup u Riju u ovoj disciplini, a njihov sunarodnjak Chase Kalisz bio je dovoljno brz tek kako bi osvojiio srebro i razdvojio Hagina od sunarodnjaka Daiye Seta.

Zlato za Mudranova i Pareto

Ruski džudaš Beslan Mudranov u kategoriji do 60 kilograma i Argentinka Paula Pareto u kategoriji do 48 kg osvojili su zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Riju.

Mudranov je u finalnoj borbi pobijedio Kazahstanca Jeldosa Smetova ostvarivši najveći uspjeh u karijeri. Do sada je osvojio srebro na SP-u u Čeljabinku 2014. i zlato na Europskim igrama u Bakuu 2015. Bronze su osvojili Japanac Naohisa Takato i Uzbekistanac Dijorbek Urozboev.

U ženskoj konkurenciji Argentinka Pareto je u finalu bila bolja od Koreanke Jeong Bokyeong, dok su bronce osvojile Kazahstanka Otgonzezeg Galbadrač i Japanka Ami Kondo. Za Argentinku je to druga olimpijska medalja nakon što je u Pekingu 2008. bila treća.