Novinari upozorili na bahat odnos i pritisak vlasti u Srbiji

Vučić je obećao da će država učiniti sve da bi za dvije godine mogao reći da je ponosan na slobodu medija i slobodu govora u Srbiji (EPA)

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) osudile su nove slučajeve “bahatog državnih funkcionera prema novinarima i nastavak pritiska vlasti na medije”, te upozorile na 81 zabilježeni slučaj omalovažavanja novinara u posljednje dvije godine.

Po njima, “sve vrste pritisaka na medije i uticaj na njihovu uređivačku politku, kao i neprimereni način komunikacije najviših državnih funkcionera sa novinarima su – neprihvatljivi”.

“Pozivamo javne funkcionere da prestanu sa pritiscima diskriminacijom novinara i medija. Neophodno je da svi akteri na javnoj sceni poštuju kulturu govora i dijaloga i da na taj način svojim primerom pokažu da poštuju demokratske vrednosti za koje se deklarativno zalažu”, navode novinarske udruge.

Kako bi ilustrirali slučajeve pritisaka državnih dužnosnika, napada, omalovažavanja i diskriminiranja novinara i medija naveli su najsvježije primjere, unatrag nekoliko dana.

Svađe s novinarima

Prvi je slučaj Nikole Selakovića, glavnog tajnika predsjednika Srbije i visokog dužnosnika vladajuće Srpske napredne stranke, koji je 17. siječnja, gostujući na Radioteleviziji Srbije, nezadovoljan izvještavanjem javnog servisa, rekao kako je došao u studio samo “predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, a zatim i predsedniku Rusije Vladimiru Putinu”, koji je tog dana boravio u posjetu Srbiji.

Potom je na sjednici Nacionalnog konventa o EU, kada je novinarka N1 pitala šefa delegacije Europske unije Sema Fabrizia da prokomentira činjenicu kako nitko od predstavnika Vlade Srbije nije spomenuo temu slobode medija, reagirala ministrica za europske integracije Jadranka Joksimović, upadajući sugovornicima u riječ i ulazeći u verbalni sukob s reporterkom.

“Da li mislite da je neumoljivo potrebno da pomenem slobodu medija zato što vi to želite? Sloboda medija znači da mogu da vam odgovorim na način na koji ja mislim da treba”, upitala je Joksimović.

Posljednji u nizu slučajeva bila je tiskovna konferencija vladajuće Srpske napredne stranke, kada je novinarka Radiotelevizije Srbije pitala “da li postoje dvostruka merila kada su u pitanju osude nasilja”, te navela primjere iz javnog života, na što je dužnosnica vladajuće stranke Biljana Popović Ivković burno reagirala. Umjesto da odgovori na pitanje, počela je neprimjerenu verbalnu raspravu.

Vučić se ‘ne ponosi slobodom medija’

Mediji prenose i kako je Aleksandar Vučić, sudjelujući u debati o slobodi mediji na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, rekao kako se “ne ponosi slobodom medija” u svojoj državi.

Ipak, obećao je kako će država učiniti sve da bi za dvije godine mogao reći da je ponosan na slobodu medija i slobodu govora u Srbiji.

Priznao je i kako vjerojatno nije zaslužio poziv na panel o slobodi medija, budući da je Srbija znatno popravila stanje u ekonomiji, ali u posljednje dvije godine ima “ne baš dobre ocene” Reportera bez granica i Freedom Housa o slobodi medija i slobodi govora u zemlji.

“Kako sam ponosan na ekonomske reforme, na ovo drugo nisam ponosan”, rekao je Vučić, protiv čije vlasti i uskraćivanja medijskih sloboda već sedam uzastopnih subota traju prosvjedi u Beogradu, a iz tjedna u tjedan šire se i na druge gradove u Srbiji.

Izvor: Agencije