Pahor će dati priliku Janši za sastavljanje vlade

Pahor će početkom jula mandat za sastav nove vlade ponuditi Janši (EPA)

Slovenski predsjednik Borut Pahor najavio je da će početkom srpnja mandat za sastav nove vlade ponuditi Janezu Janši, čija je Slovenska demokratska stranka (SDS) u nedjelju osvojila relativnu većinu mandata u novom sazivu slovenskog parlamenta.

“Mislim da je u redu da on prvi dobije priliku za sastavljanje vlade. Čak ako u tome i ne bi uspio, birači bi znali da je imao priliku za to”, kazao je Pahor u razgovoru za Slovensku televiziju.

Po njegovim riječima, treba poštivati demokratska pravila i volju birača od kojih je 25 posto svoj glas dalo Janšinoj stranci.

Pahor je kazao da je s Janšom telefonski već razgovarao i čestitao mu na izbornom rezultatu, te mu predložio da se neformalno sastanu krajem idućeg tjedna, kako bi razgovarali o postizbornoj situaciji i izgledima za formiranje nove vlade.

Drugoplasirani političar na slovenskim izborima Marjan Šarec, koji je sa svojom kandidacijskom listom osvojio 13 mandata u novom parlamentu sastavljenom od 90 zastupnika, za sada kategorički odbija ideju o formiranju koalicije s relativnim pobjednikom izbora Janezom Janšom.

Šarec čeka Janšine poteze

U razgovoru za ljubljansko Delo Šarec je kazao da treba pričekati i vidjeti kakve će poteze vući Janša, čija stranka u novom parlamentu ima 25 mandata, ali je daleko od potrebne natpolovične većine i treba najmanje tri veća koalicijska partnera. Šarec ostaje na stajalištu da neće ići u koaliciju s Janšom, što je isticao i u završnici kampanje.

“Naše je čvrsto stajalište da u koaliciju s Janšinom strankom ne idemo i to ćemo mu reći ako nas nazove. Dan nakon izbora ne možemo imati drukčije stajalište od onoga što smo rekli biračima”, kazao je Šarec.

Dodao je i kako za Sloveniju ne bi bilo dobro da vodeću ulogu u upravljanju državom ima stranka koja ima probleme u načinu kako je financirana i koja forsira nasilnu retoriku, čak i ako bi došlo do pritisaka da se vlada formira što prije kako bi se izbjegla politička nestabilnost.

Na pitanje kad očekuje da će sam dobiti mogućnost za sastavljanje vlade ako to ne uspije Janši, kojemu će predsjednik Borut Pahor kao relativnom pobjedniku prvome dati priliku, Šarec je kazao da je sve u Pahorovim rukama.

Šarec je isključio mogućnost raspadanja svoje izabrane zastupničke skupine koji bi u parlamentu podržali izbor Janše za mandatara te ocijenio da se radi o spin-operaciji onih koji bi željeli da do toga dođe.

Uskoro konstitutivna sjednica parlamenta

Janez Janša relativni je pobjednik parlamentarnih izbora u Sloveniji, na drugom je mjestu Lista Marjana Šarca (LMŠ), a slijede Socijalni demokrati (SD), Stranka modernog centra (SMC), Ljevica (L) i demokršćanska Nova Slovenija (NSI).

Za tjedan dana Pahor očekuje i službeno izvješće Državnog izbornog povjerenstva, nakon čega će on kao predsjednik države sazvati konstitutivnu sjednicu novog parlamenta, vjerojatno za 22. ili 23. lipnja.

Nakon toga i izbora predsjednika parlamenta održale bi se i službene konzultacije Pahora s predsjednicima zastupničkih klubova, kako bi se vidjelo tko je s kime spreman koalirati, a bude li sve kako treba Pahor će službeni prijedlog da Janša bude mandatar u parlament uputiti u prvom tjednu srpnja.

O kandidatu za mandatara u parlamentu odlučuje se tajnim glasovanjem, a mora dobiti natpolovičnu većinu od 46 glasova.

Iskustva Njemačke i Italije

Iako je relativni pobjednik izbora Janša u ovom trenutku nema ni izdaleka zajamčenu mogućnost da dobije mandat i kasnije formira koalicijsku vladu jer su za sada s njime spremni koalirati samo demokršćani iz Nove Slovenije (NSI) Mateja Tonina.

Očekuje se i da bi mu se mogla priključiti Slovenska nacionalna stranka Zmage Jelinčiča, no i tada će mu nedostajati 10 mandata za parlamentarnu većinu.

Pahor je upozorio da Slovenija već ima iskustva sa sastavljanjem vlada u različitim postizbornim situacijama, pri čemu se događalo da relativni izborni pobjednik ne dobije mandat, pa se imenuje drugi mandatar, ili pak da prvi mandatar ne dobije potrebnu većinu iz prvog pokušaja.

Upozorio je da se to događalo i na nedavnim izborima u Njemačkoj i Italiji.

Izvor: Agencije