Piranski zaljev: Hrvatski ribari po ulov u pratnji policije

Arbitražni sudodlučio je u junu da velika većina Piranskog zaljeva pripada Sloveniji i da ta zemlja dobije koridor do međunarodnih voda (EPA)

Šest mjeseci nakon što je Arbitražni sud objavio presudu o granici između Slovenije i Hrvatske, slovenska strana počela je danas s njenom implementacijom. S druge strane, Zagreb nastavlja odbacivati ​​presudu i ne namjerava je primijeniti.

Tri hrvatske ribarice u pratnji policijskog plovila isplovile su u subotu oko 7 sati na područje Piranskog zaljeva, kojeg Slovenci nazivaju Piranskim zaljevom, a Hrvati Savudrijskom valom, kako bi izvukli mreže koje su u petak bacili u more. Mreže su podigli te se s ulovom vratili u matičnu luku, potvrdio je Hini načelnik sektora za granicu istarske Policijske uprave Loris Kozlevac.  

 “Po dolasku na mjesto gdje su se nalazile mreže, stiglo je odmah i jedno plovilo slovenske policije odnosno slovenske ribarske inspekcije, no nakon našeg upozorenja da se nalazi u hrvatskim teritorijalnim vodama, napustilo je tu poziciju. Svi su se razišli, a hrvatski ribari podigli su svoje mreže koje su se nalazile na tom području te se s ulovom vratili u matičnu savudrijsku luku”, kazao je načelnik Kozlevac Hini.

 Dodao je kako tokom dana ne očekuje nikakve slične događaje jer su, kako je rekao, “ribari u razgovoru s policijom kazali kako u subotu ne namjeravaju više isplovljavati”.  

 “S hrvatske strane ne očekuju se nikakva isplovljavanja ribara. Hoće li tijekom dana doći do povrede crte razgraničenja sa slovenske strane, ostaje da se vidi”, rekao je Kozlevac.

On je ranije novinarima rekao da je hrvatska policija kod svake povrede linije razgraničenja sa slovenačkim plovilimaa postupala uobičajeno, odnosno izdala im upozorenje da se nalaze u hrvatskim teritorijalnom vodama.

Nakon upozorenja slovenački brodovi su svaki put napustili teritorijalne vode Hrvatske.

 

Odluka arbitražnog suda

Arbitražni sud za granični spor između Hrvatske i Slovenije odlučio je u junu da velika većina Piranskog zaljeva pripada Sloveniji i da ta zemlja dobije koridor do međunarodnih voda.

Slovenske vlasti, kako su i najavile, počele su da sprovode arbitražnu odluku o nakon isteka šestomjesečnog roka za njenu pripremu i pošto je u slovenačkom parlamentu usvojen set “zakona za sprovođenje”.

Hrvatska, međutim, koja je prije saopćavanja odluke, izašla iz postupka arbitraže, ne priznaje odluku suda, za koju smatra da je postupkom slovenačkih predstavnika korumpirana.

Iz Slovenije, pak, najavljuju da meće odustati od implementacije odluke, te da će nastojati spriječiti eventualne incidente duže granice, naročito na moru.

Ta zemlja je u petak Hrvatskoj uputila dvije note vezane uz provedbu arbitraže. U jednoj su pozvali Hrvatsku na dijalog o implementaciji arbitražne presude, a druga je bila odgovor na hrvatsku notu od četvrtka kojom je Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova pozvalo Sloveniju da se suzdrži od jednostrane provedbe mjera te na konstruktivan dijalog oko rješavanja pitanja granice.

Izvor: Agencije